שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > פריצת דרך: בנסיבות חריגות ניתן לתת הפטר לפושט רגל גם על חוב מזונות

חדשות

פריצת דרך: בנסיבות חריגות ניתן לתת הפטר לפושט רגל גם על חוב מזונות
פריצת דרך: בנסיבות חריגות ניתן לתת הפטר לפושט רגל גם על חוב מזונות
02/02/2014, עו"ד אורי ישראל פז

בית המשפט העליון קבע לראשונה, בפסק דין תקדימי, כי בנסיבות חריגות ניתן לתת הפטר לפושט רגל גם על חוב המזונות שלו. יוסף קצקה, בן 62, צבר חוב מזונות עבר בהיקף של כ-54 אלף שקל. קצקה מוגדר על ידי המדינה כנכה 100%, והשופט יצחק עמית קבע כי "פוטנציאל ההשתכרות שלו אפסי, ואם יותר לביטוח הלאומי לקזז 10% מקצבת הנכות שהוא מקבל, בסכום של 2,600 שקל, יישאר המבקש עם סכום שאינו מגיע אפילו לקו העוני"

בית המשפט העליון קיבל בשבוע שעבר את בקשת רשות הערעור של יוסף קצקה, בן 62, שיוצג באמצעות עו"ד רן אורן מטעם האגף לסיוע משפטי במשרד המשפטים, וקבע כי "פוטנציאל ההשתכרות של המבקש הוא אפסי, ואם יותר לביטוח הלאומי לקזז 10% מקצבת הנכות שמקבל המבקש, בסכום של 2,600 שקל, יישאר המבקש עם סכום שאינו מגיע אפילו לקו העוני". לכן קבע השופט יצחק עמית כי יש לפטור את קצקה גם מחוב המזונות.

חוב המזונות לביטוח הלאומי של קצקה, המוגדר על ידי המדינה כנכה 100%, עמד על סך כ-54 אלף שקל. מצבו הכלכלי קשה, הוא מתגורר בדירת חלמיש, ואין לו כל מקור פרנסה מלבד קצבת הנכות אותה הוא מקבל מהמדינה. בשל מצבו הכלכלי, הוא הסתבך בחובות, ונאלץ להיכנס להליכי פשיטת רגל, בסופם קיבל צו הפטר על כל חובותיו, למעט חוב המזונות. באמצעות האגף לסיוע משפטי פנה קצקה לבית המשפט בבקשה כי חוב המזונות יופטר גם הוא.

אבל שופטת בית המשפט המחוזי אסתר נחליאלי-חיאט קבעה כי אינה מוצאת לנכון לפטור את המבקש מטעמים מיוחדים. קצקה לא ויתר והגיש בקשה לערער על פסק דינה של השופטת נחליאלי-חיאט. המוסד לביטוח לאומי הביע התנגדות לבקשתו לפטור אותו מחוב המזונות, וציין כי הפטר חייבים מתשלום מזונות עלול לעודד התחמקות מתשלום חוב מזונות, מתוך הנחה כי יתקבל הפטר בהמשך הדרך, והתשלום יתבצע על ידי הביטוח הלאומי. עם זאת, לפנים משורת הדין וכמקובל לגבי חייבי מזונות המקבלים קצבת נכות מהביטוח הלאומי, הודיע המוסד כי הוא נכון להמשיך ולבצע קיזוז חודשי בשיעור של 10% מקצבת הנכות לה זכאי קצקה מבלי שיינקטו כנגדו פעולות אקטיביות בהוצאה לפועל.

עמדת הכנ"ר היא כי אין להחיל את ההפטר על חוב המזונות לביטוח הלאומי, וכי דין הבקשה להידחות. בכך סתר הכנ"ר את עמדתו שלו בבית המשפט המחוזי כי לאור נסיבותיו הייחודיות של קצקה ניתן להחיל את ההפטר גם על חוב המזונות לביטוח הלאומי.

אבל רק לשופט בית המשפט העליון, יצחק עמית, היו כתפיים מספיק רחבות כדי לקבל את בקשת רשות הערעור, ולקבוע תקדימית כי מצבו של קצקה נכנס לגדר המקרים בהם ראוי להחריג את תשלום חוב המזונות בהתאם לשיקול הדעת המסור לבית המשפט. השופט עמית אפיין את תיק ההוצאה לפועל בפרשה זו, שנפתח לפני למעלה מ-30 שנה, כך שכיום הילד לו יועדו המזונות הוא בגיר בן 34.

"פוטנציאל ההשתכרות של המבקש הוא אפסי", קבע השופט עמית, "ואם יותר לביטוח הלאומי לקזז 10% מקצבת הנכות שמקבל המבקש, בסכום של 2,600 שקל, יישאר המבקש עם סכום שאינו מגיע אפילו לקו העוני לאדם בודד". בית המשפט העליון הדגיש שבמצב כזה ברור שהדבר יגרום להתדרדרות נוספת במצבו, ולכן יש לפטור את קצקה מהחוב.

סיכומו של דבר, בית המשפט קבע, כי בהתחשב בגילו של המבקש, בהתחשב במצבו הרפואי, זמן הרב שחלף מפתיחת תיק ההוצאה לפועל, ובכך שאין למבקש נכסים והשתכרותו היחידה היא קצבת נכות, מצבו נכנס לגדר המקרים בהם ראוי להחריג את תשלום חוב המזונות בהתאם לשיקול הדעת המסור לבית המשפט.

מהאגף לסיוע משפטי נמסר בתגובה לפסק הדין כי "מדובר במקרה ייחודי, המהווה פריצת דרך משמעותית, מכיוון שבית המשפט העליון לא החיל עד כה את ההפטר גם על חוב מזונות".

לקריאה נוספת, ראו:

 

חריג: בן 75 שצבר חוב מזונות של 2.5 מיליון שקל – פטור מלשלם

 

כב' השופטת ד"ר מיכל אגמון-גונן, על נושים גדולים וחייבים קטנים; על חייבים גדולים ונושים קטנים: נושים, חייבים וזכויות אדם

 

רע"א 7940/13

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
151 | S:150