שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > גרוניס מגבה את וינשטיין: בג"ץ מחק עתירה להדחת ראשי ערים מואשמים

חדשות

גרוניס מגבה את וינשטיין: בג"ץ מחק עתירה להדחת ראשי ערים מואשמים
גרוניס מגבה את וינשטיין: בג"ץ מחק עתירה להדחת ראשי ערים מואשמים
19/01/2014, עו"ד אורי ישראל פז

השופטים קיבלו את עמדת היועץ המשפטי לממשלה כי העתירה של התנועה לאיכות השלטון מיצתה את עצמה לאור תיקון החוק, המאפשר להשעות ראשי ערים באמצעות וועדה בראשות השופט בדימוס משה גל, שלאחרונה החלה לפעול

"הנחתנו היא כי שר הפנים והיועץ המשפטי לממשלה יוסיפו לשקוד על נקיטת הצעדים הנדרשים לפי החוק המתקן. בנסיבות אלה, ומשהוחל בהפעלתו של החוק המתקן, העתירה שבפנינו מיצתה את עצמה ואנו מורים על מחיקתה". כך פסק הבוקר הנשיא אשר גרוניס, המשנה לנשיא מרים נאור והשופטת פרופ' דפנה ברק-ארז, בעתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון נגד היועמ"ש יהודה וינשטיין לפעול להדחתם המיידית של ראשי הרשויות שנבחרו בבחירות האחרונות חרף כתבי האישום שהוגשו נגדם.

בכך נדחתה דרישת התנועה לאיכות השלטון בהודעה מטעמה לבג"ץ לעמוד על עתירתה בשלב זה, כי לדידה החוק המתקן נותן "מענה תיאורטי" לסוגיה מושא העתירה. שופטי בג"ץ הבהירו בפסק הדין שבו מחקו את העתירה כי "אין בכך כדי לפגוע בזכויות העותרת ככל שיתעוררו טענות בכל הנוגע ליישומו של החוק המתקן וזכויות כל הצדדים שמורות להם".

השפעה מאחורי הקלעים

כפי שסוקר לאחרונה בפורטל חדשות תקדין, היועץ וינשטיין הגיש לאחרונה לוועדה לבחינת השעיית ראשי רשויות בקשה להשעייתו של ראש העיר בת-ים, שלמה לחיאני. מדובר בבקשה ראשונה מסוגה, המוגשת בעקבות התיקון החדש של חוק הרשויות המקומיות. וינשטיין דורש להשעות את לחיאני מכהונתו נוכח כתב האישום שהוגש נגדו, המייחס לו עבירות חמורות בעלות זיקה לכהונתו הציבורית, ובהן עבירות של לקיחת שוחד ומרמה והפרת אמונים. בבקשה נכתב כי היועץ וינשטיין סבור שהחלטה על השעייתו של לחיאני היא החלטה מחויבת המציאות שלא ניתן להימנע ממנה.

בבקשת היועמ"ש נאמר עוד כי אין די בהשעיית ראש הרשות מתפקידו, וכי על הוועדה לתת את דעתה גם לשורת תפקידים אשר במילויים כחבר מועצה עשויה להיות לראש העיר השפעה בלתי רצויה על התנהלות הרשות המקומית או התאגידים העירוניים. השפעה זו נובעת ממעמדו המיוחד כראש הרשות המצוי בתקופת השעיה, והיא עלולה לאפשר לו לנהל או להשפיע באופן מהותי "מאחורי הקלעים" על התנהלות הרשות המקומית, באופן אשר עלול לסכל למעשה את התכלית העומדת ביסוד הוראות השעיה שנקבעו בחוק.

כזכור, במסגרת התיקון לחוק הרשויות המקומיות, הוקמה ועדה לבחינת השעיית ראשי רשויות בשל הגשת כתבי אישום. כחברי הוועדה מונו השופט בדימוס משה גל, מרים רוזנטל ומוטי אביסרור.

במסגרת התיקון נקבע כי אם הוגש כתב אישום נגד ראש רשות במהלך כהונתו או שתלוי ועומד נגדו כתב אישום שהוגש לפני תחילת כהונתו, בין שהעבירה נעברה בזמן שכיהן כראש רשות ובין אם לפני שהחלה כהונתו, רשאית הוועדה להשעות את ראש הרשות מכהונתו, וזאת לבקשת היועץ המשפטי לממשלה ולאחר שנתנה לראש הרשות הזדמנות להשמיע את טענותיו. הוועדה רשאית להשעות ראש רשות אם היא סבורה כי מחומרת האישומים המיוחסים לו בכתב האישום אין הוא ראוי לכהן כראש הרשות.

הוועדה תשקול את העבירות המיוחסות לראש הרשות בכתב האישום, נסיבותיהן, היקפן והתמשכותן, מספר הפרשות המיוחסות לראש הרשות בכתב האישום, הזיקה בין האישומים המיוחסים לו בכתב האישום לבין סמכויותיו ותפקידיו כראש הרשות, וכן את פרק הזמן שחלף מהמועד שבו בוצעו העבירות המיוחסות לו. החלטת הוועדה תתקבל בתוך 45 ימים מהגשת הבקשה על ידי היועץ המשפטי לממשלה.

שלושה ראשי ערים מואשמים

כזכור, נגד שמעון גפסו, ראש עיריית נצרת עילית הנכנס, הוגש ביוני האחרון כתב אישום בגין עבירות שוחד, לאחר ארבע שנים של הליכי חקירה, שימוע וקבלת החלטה. במקביל הודיעה הפרקליטות על החלטתה להגיש כנגדו, בכפוף לשימוע, כתבי אישום בעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים, שוחד בחירות ואי-פרסום הסכם קואליציוני. גפסו הועבר מתפקידו בפסק דין של בג"ץ. למרות זאת, גפסו בחר להתמודד בבחירות לרשויות המקומיות ונבחר הוא ברוב קולות לכהן כהונה נוספת כראש עיריית נצרת עילית.

נגד יצחק רוכברגר, ראש עיריית רמת השרון הנכנס, הוגש כתב אישום במאי האחרון בגין ריבוי עבירות של רישום כוזב במסמכי תאגיד וריבוי עבירות של מרמה והפרת אמונים בתאגיד. גם הוא הועבר מתפקידו בהחלטת בג"ץ ונבחר ברוב קולות לכהן כהונה נוספת כראש עיריית רמת השרון.

ואילו נגד שלומי לחיאני, ראש עיריית בת ים הנכנס, הוגש כתב אישום בגין עבירות של קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ועדות שקר, לאחר קרוב לארבע שנים של הליכי חקירה, שימוע וקבלת החלטה. גם במקרה הזה בג"ץ הורה להדיח אותו מהתפקיד ולמרות זאת לחיאני התמודד בבחירות ונבחר גם הוא ברוב קולות.

לקריאה נוספת, ראו:

 

היועץ וינשטיין מתעקש: להשעות את ראשי הערים המואשמים בעבירות שחיתות

 

וינשטיין: הבוחר אמנם אמר את דברו, אבל אני אומר שעל לחיאני לשבת בבית

 

20יום לפני הבחירות: כתב אישום נגד ראש עיריית בת ים שלומי לחיאני

 

תיקון החוק החדש להשעיית ראש רשות מואשם – אינו פותר מאומה

 

בג"ץ 7174/13

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
152 | S:150