שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > אושרה כהונת השופטת הילה גרסטל כנציבה הראשונה לגוף הביקורת על התביעה

חדשות

אושרה כהונת השופטת הילה גרסטל כנציבה הראשונה לגוף הביקורת על התביעה
אושרה כהונת השופטת הילה גרסטל כנציבה הראשונה לגוף הביקורת על התביעה
22/12/2013, עו"ד אורי ישראל פז

ממשלת נתניהו אישרה את המינוי. "על דעת כולי עלמא, השופטת גרסטל היא מועמדת מצוינת, שתמלא את המשימה במקצועיות רבה״, הצהיר ראש הממשלה. שרת המשפטים ציפי לבני: "גוף הביקורת יוצא היום לדרך והשופטת גרסטל היא הדמות המקצועית והערכית הנכונה שתעצב את מעמדו ומקצועיותו"

הממשלה אישרה הבוקר (א', 22.12.13) את בקשתה של שרת המשפטים למנות את השופטת הילה גרסטל לכהן כנציבת גוף הביקורת על התביעה, לרבות הפרקליטות והתביעה המשטרתית.  ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר בישיבת הממשלה כי "על דעת כולי עלמא, השופטת גרסטל היא מועמדת מצוינת, שתמלא את המשימה במקצועיות רבה״.

לדברי השרה לבני, "זהו יום חשוב, שבו נעשה הצעד האחרון לפני שגוף הביקורת החשוב הזה יכול לצאת לדרך. הצבתי את הקמת הגוף הזה כיעד עם כניסתי לתפקיד, כאשר שנים רבות התנהל ויכוח האם גוף כזה נדרש. אני מאמינה שאיש אינו חסין ביקורת, וביקורת היא חלק בלתי נפרד מדמוקרטיה, ואין לי ספק כי גוף כזה חשוב כדי לחזק את אמון הציבור בפרקליטות ובגופי התביעה בישראל, ובמערכת המשפט כולה. לראשונה בישראל תהיה כתובת לתלונות גם של הציבור, ושל כל מי שרואה עצמו נפגע ממערכת התביעה בישראל".

השרה לבני הוסיפה כי "מהיכרותי עם השופטת גרסטל היא בדיוק האדם המתאים, עם הסט המקצועי והערכי הנכון כדי להרים את המשימה החשובה הזאת. אני מאחלת לה הצלחה רבה בתפקידה החדש, ומשוכנעת שהיא תתמודד עם כל אתגר באופן הנכון ביותר״.

שר  הפנים, גדעון סער, בירך את שרת המשפטים והיועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין על הקמת הגוף ש"שנים רבות מדברים על הקמתו אך לא הביאו למימושו. גרסטל היא משפטנית מהמוערכות במדינה, זהו מינוי מצוין", אמר סער.

תצביע על ליקויים

נציבות הביקורת, שהוקמה לראשונה על-ידי השרה לבני והיועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, תהיה פתוחה לקלוט תלונות פרטניות מהציבור כבר מיומה הראשון, תהווה גוף ביקורת על כלל גופי התביעה, וייצוג המדינה בערכאות גם בהליכים אזרחיים ומינהליים – ולא רק כלפי הפרקליטות עצמה.

הנציבות תקיים בדיקה מערכתית, יזומה ושיטתית של התנהלות המערך הכולל של התביעה וייצוג המדינה בערכאות, מבחינת ניהול תקין, אחידות ביישום נהלים ומדיניות, שקיפות תהליכי עבודה, אתיקה מקצועית ויעילות – לרבות בירור תלונות מן הציבור – וזאת מבלי להתערב בעצמאות שיקול הדעת של הגופים המבוקרים בניהול ההליכים המשפטיים. כמו כן, הנציבות תגיש דוחות נושאיים ושנתיים על הנושאים המבוקרים, תצביע על ליקויים ותציע דרכי פעולה לתיקונם.

מלשכת השרה לבני נמסר כי עבודתה של הנציבות, ובראשה השופטת גרסטל, תפעל כך שתישמר עצמאות התביעה כגוף, כדי לאפשר לכל פרקליט או תובע להפעיל את שיקול דעתו המקצועי, באופן עצמאי וללא מורא. הנציבות היא חלק מתפיסתה של שרת המשפטים לפיה אין גוף החף מביקורת, וביקורת יש בה כדי לחזק את אמון הציבור בפרקליטות ובמערכת אכיפת החוק בכללותה.

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
152 | S:150