שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > משבר הדיור: ועדת הכספים אישרה תשלום הארנונה כפול ל'דירות רפאים'

חדשות

משבר הדיור: ועדת הכספים אישרה תשלום הארנונה כפול ל'דירות רפאים'
משבר הדיור: ועדת הכספים אישרה תשלום הארנונה כפול ל'דירות רפאים'
09/12/2013, מערכת תקדין

מטרת המהלך לעודד הוצאות חלק מהדירות הללו להשכרה. על-פי נתונים שהוגשו לקבינט החברתי-כלכלי, בישראל ישנן 46,855 דירות שאינן בשימוש. הערים בהן התופעה היא הנפוצה ביותר הן: תל אביב – 4,746 דירות, חיפה – 3,445 דירות וירושלים – 3,429 דירות

ועדת הכספים אישרה היום (9.12.13) את התקנות שהגישו שר הפנים, גדעון סער, ושר האוצר, יאיר לפיד, לגביית כפל ארנונה לדירות מגורים שאינן בשימוש ("דירות רפאים").

על פי נתונים שהוגשו לקבינט החברתי-כלכלי, בישראל ישנן 46,855 דירות שאינן בשימוש. הערים בהן התופעה היא הנפוצה ביותר הן: תל אביב – 4,746 דירות, חיפה – 3,445 דירות וירושלים –3,429 דירות.

בערים מסוימות בישראל רכישת דירות לצורכי נופש או מגורים לפרקי זמן קצרים הפכה לתופעה שכיחה ביותר. דירות אלה, שבמרבית הזמן עומדות ריקות, מקטינות את היצע המגורים בעיר ופוגעות במרקם העירוני בשכונות הקיימות. מטרת המהלך לעודד הוצאות חלק מהדירות הללו להשכרה.

משרדי הפנים והאוצר גיבשו תקנות הקובעות כי ייגבה תשלום ארנונה כפול עבור דירות מגורים שלא יהיה בהן שימוש במשך תשעה חודשים. כמו כן, נקבע כי התקנות יותקנו כהוראת שעה לשנתיים, במהלכן ייבחנו יישומן והשפעתן על שוק הדיור.

התקנות מאפשרות לרשויות להחליט, באישור שרי האוצר והפנים, על יצירת סיווג חדש בצו הארנונה לפיו בעליהן של דירות שאינן בשימוש יידרשו לשלם כפל ארנונה. יצוין כי רשויות שיחליטו על החלת הצו בשטחן יוכלו להחריג מקרים מסוימים על פי שיקול דעתן כדי להימנע מפגיעה באזרחים שדירותיהן נכנסות לקטגוריה האמורה בשל נסיבות ייחודיות.

"המשבר מחייב לנקוט בכל צעד אפשרי כדי להגדיל היצע הדירות בשוק, בין להשכרה ובין לרכישה", אומר השר סער בעקבות אישור התקנות. "הכפלת תשלום הארנונה על דירות מגורים שאינן בשימוש תעודד את השכרת הדירות, תגדיל את היצע הדיור בבנייה הקיימת ותסייע בשמירת המרקם העירוני".

שר האוצר לפיד הוסיף וציין כי "התקנות שאושרו היום בוועדת הכספים הן צעד נוסף שיסייע להגדיל את היצע הדירות בישראל. אמשיך לפעול בכל מסגרת אפשרית כדי לפתור את מצוקת הדיור ולהקל על מעמד הביניים הישראלי".

מנגד, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוס, הביע ספק באשר לאפשרות לאכוף את הוראת השעה, ולהשפעתה על מצב הדיור בישראל. להערכתו, "דירות הרפאים המדוברות הן לא דירות סטנדרטיות, אלא בדרך כלל דירות יוקרה, באזורים יקרים מאוד. בעלי הדירות הם אנשים עשירים, שמסוגלים לחיות גם עם אורות דולקים באופן רציף בדירה, על מנת לעבור את מכסת החשמל שקבעה ועדת הכספים. מדובר בעוד צעד פופוליסטי, אשר לא ישנה במאומה לזוגות הצעירים ולמעמד הביניים".

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
152 | S:150