שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > 10 חודשי מאסר לאיש יחסי ציבור שסחר במניות לפי מידע פנים

חדשות

10 חודשי מאסר לאיש יחסי ציבור שסחר במניות לפי מידע פנים
10 חודשי מאסר לאיש יחסי ציבור שסחר במניות לפי מידע פנים
03/12/2013, עו"ד אנה נודל

היחצ"ן נ"ט הורשע ב-40 עבירות של שימוש במידע פנים של ארבע חברות ציבוריות להן הוא העניק שירותי ייעוץ ויחסי ציבור. בית המשפט השלום בתל אביב גזר עליו 10 חודשי מאסר בפועל וקנס של 300 אלף שקל, על שעסק בפעילות עבריינית רחבת היקף, מתוכננת ומחושבת לפרטים

בית משפט השלום בתל אביב הטיל 10 חודשי מאסר בפועל על היחצ"ן נ"ט, אשר הורשע ב-40 עבירות של שימוש במידע פנים. ט' היה שותף ומנהל בחברת יחסי הציבור פיננשל אקסס התמחה במתן שירותי ייעוץ ויחסי ציבור לחברות ציבוריות.

בית המשפט הרשיע את ט' במסחר לפי מידע פנים במניות של החברות מדקון, ארזים השקעות, סטארלימס וטאואר, בעוד שתי האחרונות נסחרות באותה התקופה גם בבורסת נאסדק בניו-יורק. נקבע כי הנאשם רכש מניות של ארבעת החברות בהיקף של כחצי מיליון שקלים בהסתמך על מידע פנים ומכר אותן ברווח לאחר פרסום המידע בבורסה.

ט' נתן לחברות אלה שירותי ייעוץ בתחומי התקשורת וקשרי משקיעים בשוק ההון. עקב תפקידו הוא היה מודע לאירועים מהותיים שהתרחשו בחברות אלה. הוא ידע על משא ומתן שניהלה חברת מדקון בשנת 2005 לרכישה או מיזוג עם חברת מקסון ועל התקדמות העסקה לפני מימושה ופרסום על כך. ט' ביצע בסך הכול 18 עסקאות לרכישת המניות של מדקון ומכר אותן ברווח לאחר פרסום על העסקה עם מקסון.

במסגרת העבודה עם ארזים ט' נחשף למשא ומתן שניהלה החברה בספטמבר 2005 עם חברה זרה לקבלת אופציה לרכישת 64 בתי אבות באנגלית. יום לפני פרסום הדוח על העסקה ט' ביצע שלוש עסקאות לרכישת ניירות ערך של ארזים ומכר אותן אחרי שהמנייה עלתה.

במסגרת עבודתו כיועץ לחברת ביוטכנולוגיה סטארלימס נודע לו בנובמבר ודצמבר 2005 אודות משא ומתן הולך ומתגבש בינה לחברה זרה להענקת רישיונות שימוש בתוכנה שפיתחה סטארלימס בסכום של כארבעה מיליון דולרים. ט' רכש לפני פרסום דוח על העסקה 3000 ניירות ערך של החברה במחיר של 120 אלף שקלים, בשבע עסקאות רכישה נפרדות ומכר את הניירות ערך לאחר פרסום הדו"ח.

איש פנים

לפי כתב האישום ט' ידע על המשא ומתן להסדרת חובותיה של טאואר לבנקים והסדר שהתגבש בינה לבין החברה לישראל, לפיו היא תזרים לטאואר כספים לצורך הרחבת פעילות הייצור שלה במפעל פאב 2 של החברה בכ-50 אחוזים. לפני פרסום הדוח על כך ט' רכש מניות של טאואר בסכום של כ-143,500 שקל ב-12 עסקאות נפרדות. לאחר פרסום הדוח על ההסדר האמור ולאחר שמחיר המניה עלה, ט' מכר את המניות שרכש ברווח.

ט' טען להגנתו כי הוא לא היה איש פנים בחברות ולא נחשף למידע לפני פרסומו לציבור. אך השופטת דניאלה שריזלי דחתה את הטענה וקבעה כי "עבודתו, תפקידו ומעמדו של הנאשם בחברות האמורות, וגם יחסיו וקשריו עם בעלי תפקידים בכירים בהן, מגדירים את מעמדו כאיש פנים". השופטת קבעה כי בהיותו איש פנים שהחזיק במידע פנים אשר לא ידוע היה אותה עת לציבור ביצע הנאשם עסקאות בניירות ערך של החברות כשהוא עושה שימוש שלא כדין במידע פנים.

השופטת התחשבה בכך שכתב האישום הוגש נגד ט' רק בשנת 2009, בעוד העבירות בוצעו בשנים 2005-2006 וגזרה עליו עונש הנמצא מתחת לרף הענישה התחתון של שנת מאסר. בית המשפט גזר עליו 10 חודשי מאסר בפועל וקנס בסך 300 אלף שקל.

השופטת שריזלי כתבה בגזר הדין כי "אני רואה בחומרה רבה את המטרה הגלומה והמשתמעת ממעשיו של הנאשם, שהיא עשיית רווח כספי שלא כדין. מצטרפת לכך העובדה שהנאשם לא מעד מעידה אחת מקרית, אלא עסק בפעילות עבריינית רחבת היקף, מתוכננת ומחושבת לפרטים".

 

ת"פ 5760-09

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
151 | S:150