שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > תזכיר חוק: רב ראשי אחד לישראל, ללא תלות בעדת המוצא שלו

חדשות

תזכיר חוק: רב ראשי אחד לישראל, ללא תלות בעדת המוצא שלו
תזכיר חוק: רב ראשי אחד לישראל, ללא תלות בעדת המוצא שלו
11/11/2013, עו"ד אורי ישראל פז

הצעת החוק גם מפרידה בין מוסד הרבנות לבין מערכת בתי הדין שהיא גוף שיפוטי עצמאי. על פי ההצעה, נשיא בית הדין הרבני הגדול והמשנה לנשיא יתמנו מקרב דייני בית הדין הרבני ‏הגדול, בדומה לתפקיד ‏נשיא בית המשפט העליון והמשנה לו. זאת, משום שנראה כי המצב הקיים, שבו הנשיא ממלא ‏תפקיד ציבורי רחב יריעה, אינו עולה ‏בקנה אחד עם התפיסה של ייחוד הכהונה של נושא משרה ‏שיפוטית

שרת המשפטים, ציפי לבני, השר לענייני דתות, נפתלי בנט, וסגן שר הדתות, הרב אלי בן-דהן, הפיצו היום להערות הציבור את תזכיר חוק הרבנות הראשית (תיקון – רב ראשי אחד), התשע"ד-2013‏. התזכיר, שגובש במחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים, נועד להביא למצב בו יהיה בישראל רב ראשי אחד, ללא תלות בעדת המוצא שלו (ספרדי או אשכנזי). הרב הראשי יעמוד בראש מועצת הרבנות הראשית.

הצעת החוק גם מפרידה בין מוסד הרבנות לבין מערכת בתי הדין שהיא גוף שיפוטי עצמאי. על-פי ההצעה, נשיא בית הדין הרבני הגדול והמשנה לנשיא יתמנו מקרב דייני בית הדין הרבני ‏הגדול, בדומה לתפקיד ‏נשיא בית המשפט העליון והמשנה לו. זאת, משום שנראה כי המצב הקיים, שבו הנשיא ממלא ‏תפקיד ציבורי רחב יריעה, אינו עולה ‏בקנה אחד עם התפיסה של ייחוד הכהונה של נושא משרה ‏שיפוטית. בנוסף, כיום הרב הראשי מתמנה לנשיא בית הדין הרבני הגדול אף אם כלל אין לו כושר לכהן כדיין.

שינוי נוסף נוגע לכך שראש אבות בית דין יתמנה רק מקרב אבות בית הדין ולא מכוח היותו דיין שנבחר לרב עיר, וזאת בדומה לנשיא בית משפט.

בתזכיר החוק מוסבר כי על הרבנים הראשיים לישראל המכהנים, וכן על רבני ערים המכהנים כראשי אבות בית דין רבני אזורי, ערב תחילתו של חוק זה, ימשיכו לחול הוראות הדין הקודם עד תום תקופת כהונתם.

אחדות העם?

לדברי השרה לבני, ״בישראל יש ראש-ממשלה אחד, נשיא אחד, נשיא בית משפט עליון אחד, רמטכ"ל אחד – ולכן הגיע הזמן שיהיה גם רב אחד לעם אחד. הגיע הזמן להפסיק את הפילוג בעם ולהביא לקירוב לבבות. הגיע הזמן שלמדינת ישראל יהיה רב ראשי אחד שיאחד את כל החלקים השונים בחברה הישראלית, רבנות שתיתן שרות לכלל עדות ישראל במקום שהמדינה תשמר הפרדה עדתית פורמלית ומיושנת. ניתן לכבד את המסורת מבית של כל אחד ואחת מאיתנו גם מבלי להפריד בין הסמכויות הדתיות העליונות״.

ואילו השר בנט סבור כי "זהו צעד חשוב שמסמל את אחדות העם. מינוי רב ראשי אחד הוא מהנושאים שהשאלה היחידה היא מדוע הוא לא קרה קודם. זהו מהלך שיסמל אחדות בעם. כיום, כשמתחתנים אשכנזים עם ספרדים עם תימנים ועם כל העדות, מובן שאין סיבה לשני רבנים ראשיים. כפי שיש כיום רב ראשי צבאי אחד, ובכלל שאין תפקידים נפרדים לאשכנזים וספרדים בכל תחום, אין סיבה גם בתפקיד הרב הראשי שהדברים ייראו אחרת".

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
152 | S:150