שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > לראשונה הוגש כתב אישום נגד שוטר על שימוש באקדח טייזר

חדשות

לראשונה הוגש כתב אישום נגד שוטר על שימוש באקדח טייזר
לראשונה הוגש כתב אישום נגד שוטר על שימוש באקדח טייזר
25/08/2013, עו"ד אורי ישראל פז

הביקורת הציבורית עזרה: מח"ש הגישה היום לראשונה כתב אישום על שימוש בלתי סביר ובלתי חוקי באקדח הטייזר. השוטר סעיל אנעים מואשם בשימוש מוגזם באקדח הטייזר 24 פעמים ללא הצדקה נגד אזרח שכל חטאו בכך שהעיר לו שהוא "נראה משועמם". בפעם אחרת, ירה באקדח הטייזר שלא לצורך ואף היכה בראש של חשוד בפריצה לכלי רכב

המחלקה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים, באמצעות עו"ד הדר צור, הגישה היום לבית המשפט המחוזי בתל אביב כתב אישום נגד סעיל אנעים, בן 29, שוטר ביחידת סיור במרחב יפתח, הכולל 2 אישומים בעבירת התעללות בחסר ישע תוך שימוש שלא לצורך וללא כל הצדקה במכשיר הטייזר ואישום נוסף בעבירת תקיפה הגורמת חבלה של ממש.

לאקדח הטייזר שני אופני שימוש: האחד, הצמדה ישירה של קצה הטייזר לגוף ולחיצה על הדק הטייזר. בכל לחיצה על ההדק נפרק מטען חשמלי למשך חמש שניות, הגורם למכאוב. השימוש הנוסף באקדח, הרכבת "מחסנית" על קצהו של הטייזר. בלחיצה הראשונה על ההדק נורות מהמחסנית שתי מחטים הננעצות בגוף ומחוברות כל אחת בתייל לטייזר. כאשר ננעצות המחטים בגוף, נסגר מעגל חשמלי בין מכשיר הטייזר והגוף, דרך התייל והמחטים. עם סגירת המעגל נפרק מטען חשמלי למשך חמש שניות. כל לחיצה נוספת על ההדק פורקת מטען חשמלי למשך חמש שניות. פריקת המטען החשמלי דרך הגוף בדרך זו גורמת לאובדן השליטה בשרירים אשר בתווך שבין המחטים, וכן למכאוב.

כתב האישום שהוגש היום מתאר מסכת אירועים של שימוש לרעה בסמכות ובכוח בלתי סביר: כך, על פי האישום הראשון, בינואר 2011 הורה אנעים לאדם, שנעצר לאחר שהעיר לאנעים ולשוטרת נוספת כי הם נראים "משועממים", לצאת מהניידת ואז, בעודו אזוק בידיו, ירה אנעים באקדח הטייזר חיצים בגבו של העצור ללא כל צורך ומבלי להזהירו. לאחר שהעצור נפל לקרקע כתוצאה מפעולת הטייזר, ובעוד חיצי הטייזר נעוצים בגבו, לחץ אנעים על הדק הטייזר שלוש פעמים נוספות וחשמל אותו שלא לצורך.

נוסף על כך, במהלך הנסיעה לתחנה, בעודו נוהג בניידת, לחץ אנעים על הדק הטייזר תשעה פעמים נוספות שלא לצורך, והעביר זרם חשמלי דרך החיצים בגב העצור ואף היכה בראשו באמצעות אקדח הטייזר וכן גידף אותו. כשהגיעו לתחנה, במהלך הובלת העצור מהניידת המשיך אנעים ללחוץ על הדק הטייזר מספר פעמים ולשלח זרם חשמל לגוף העצור תוך שהוא מורה לעצור לכנות את עצמו בשמות גנאי. גם לאחר שהכניס את העצור לחדר בתחנה המשיך אנעים להפעיל את אקדח הטייזר עוד מספר פעמים והמשיך להכותו ולגדפו.

החל מרגע המעצר, אנעים הפעיל על העצור את אקדח הטייזר, באמצעות הקרסים הנעוצים בגופו, 24 פעמים, ללא כל הצדקה.

על פי האישום השני, בפברואר 2011 אנעים השתמש באקדח הטייזר שלא לצורך ואף היכה בראש של חשוד בפריצה לכלי רכב. לאחר שהגיעו לתחנת המשטרה, הכניס אנעים את החשוד לשירותים והיכה בו באמצעות חגורתו של החשוד ובמקל מגב. נוסף על כך, לאחר שהגיע לתחנה חברו של החשוד ובירר לגביו, חשד אנעים כי החבר שותף למעשה, הכניסו לחדר בתחנת המשטרה והיכה אותו בבעיטות ואגרופים ובאמצעות מקל.

על פי האישום השלישי, בספטמבר 2010 עיכב אנעים נהגת שנהגה ברכבו של בן זוגה. במהלך בדיקת הרכב החלו חילופי דברים בין השניים, במהלכם גידף אנעים את המתלוננת וזו השיבה בגידופים. כשבן זוגה של הנהגת הגיעה למקום וביקש להראות לאנעים את רישיון הרכב, סרב אנעים לקבל את הרישיונות ועצר את הבחור ללא כל הצדקה של ממש. במהלך הנסיעה היכה אותו אנעים באמצעות ידיו.

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
153 | S:150