שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > ביהמ"ש במסר תקיף: סחיטה באיומים תוביל למאסר ולקנס 50 אלף שקל

חדשות

ביהמ"ש במסר תקיף: סחיטה באיומים תוביל למאסר ולקנס 50 אלף שקל
ביהמ"ש במסר תקיף: סחיטה באיומים תוביל למאסר ולקנס 50 אלף שקל
21/07/2013, עו"ד אורי ישראל פז

השופט עידו דרויאן הטיל קנס משמעותי על ערב שסחט באיומים בעל חוב שנבצר ממנו לשלם על המרצדס: "כל מקרה כזה הוא כיב מוגלתי ברקמתה של החברה, מקום ללא חוק וללא הגנה, בו שולט החזק ללא מיצרים, כנהוג בין חיות היער"

בית משפט השלום בתל אביב מעביר מסר תקיף לעבריינים המפעילים כוח כדי לגבות חובות ומחמיר בענישה. השופט עידו דרויאן גזר הבוקר שנת מאסר על בנימין שלמה וקנס בסך 50 אלף שקל (בחמישה תשלומים) – על שאיים על מכרו משכבר הימים, איציק סימוני, שאם לא ימשיך לפרוע את ההלוואה שנטל לרכישת רכב המרצדס שלו – "בסוף זה ייגמר רע".

"סידר משהו"

לפני כשלוש שנים רכש סימוני רכב מרצדס מסוחר הרכבים, אמיל לחזיאל, תמורת 350 אלף שקל. התנאי לקיומה של העסקה היה ערבותו של שלמה לתשלום התמורה. הוסכם כי סימוני ישלם את התמורה בתשלומים, אך עקב מצבו הכלכלי הדחוק, הוא הפסיק לשלם בשלב מסוים ונותר חוב לחזיאל בסך 200 אלף שקל. חזיאל, כמו בעלי החוב האחרים, דרש מסימוני שישלם את חובו ואף פנה לשלמה, כערב, בדרישה לשאת בתשלומים שנותרו.

לפני כשנתיים שלמה הפעיל לחצים כבדים על סימוני כדי שזה ישלם את חובו לחזיאל. לחצים חריגים אלו יחד עם הלחצים "הרגילים" מנושיו האחרים של סימוני גרמו לו לעזוב את ביתו, להיעלם ולהתחמק ממשפחתו ומכריו ולהתגורר בעסקו של ידיד במשך לילה אחד. למרות שהמשטרה כבר חקרה את שלמה בחשד להפעלת לחצים ואיומים בסחיטה כלפי סימוני, השניים נפגשו בתל אביב לבקשת שלמה, שהבטיח כי הוא "סידר משהו".

כאחרוני העבריינים פרק סימוני את עצמו ממכשירי הטלפון הסלולרי שנשא עמו והחביא אותם מתחת לרכב שחנה בסמוך, כי חשש מהאזנות "כמו שברוך דדוש נפגש עם זאב רוזנשטיין", לדבריו. סימוני ושלמה נכנסו למעין מבוי או שביל גישה מאחורי בניין ושם לפת שלמה את גרונו של סימוני, הצמיד אותו לקיר ומנע ממנו לזוז, כשהוא מתגבר על ניסיונותיו של סימוני להשתחרר וללכת. שלמה צעק ואיים "זה לא מספיק, בסוף זה ייגמר רע", וסימוני המפוחד השיב ש"זה כל הכסף שיש לי".

לאחר מכן נסעו השניים יחד עם מאבטחו של שלמה למקום עבודתה של לימור, אשתו של איציק סימוני, במכללה למנהל בראשון לציון. שם, תחת השפעת הסחיטה של שלמה ובנוכחותו, דרש איציק מאשתו שתבטיח לשלמה כי תשלם לו את חובו של בעלה מכספי משפחתה המבוססת, שכבר כיסתה חובות עבר שלו. בעקבות חקירות המשטרה, לבסוף הסחיטה לא צלחה ולא הועילו התקיפה והאיומים, וסימוני לא שילם את החוב.

כבוד האדם מחייב

השופט דרויאן קבע בגזר דינו של שלמה כי עבירת האיומים שבה הואשם "באה להגן על שלוות הנפש של האדם ולאפשר לו חיים חופשים מלחצים אסורים. בנוסף, מגנה עבירה זו בעקיפין על ערך נוסף – האוטונומיה של האדם, חופש הפעולה והבחירה שלו, מכיוון שלעתים קרובות נלווית לאיום מטרה של הנעת אדם לפעולה או למחדל, כמסר מוסווה שאינו מגיע לסחיטה גלויה". ואילו עבירת התקיפה, שגם בה הואשם שלמה, מגנה על "הערך החשוב של שלמות גופו של אדם והגנתו מפני כל אלימות פיזית ואפילו אין עמה נזק או מכאוב קבועים או גדולים. כבוד האדם מחייב שלא תינטל מהאדם לעולם, אלא לפי חוק (ואף זאת באופן מידתי), האוטונומיה הפיזית שלו והחופש מפני כל מגע לא רצוי".

במקרה זה, קבע השופט דרויאן, הנזק הקונקרטי לשלמות גופו של סימוני לא היה גדול ואף לא מתמיד, אולם החרדה העצומה שנלוותה למעשים היתה ברורה וניכרת. אימתו של שלמה הוטלה על סימוני עוד לפני האירוע, אך האירוע היה מפחיד ביותר ואף נמשך: הפעלת הכוח היתה קצרה, אך מסכת הסחיטה נמשכה והלכה פרק זמן ניכר... המניע לביצוע העבירה היה כלכלי טהור: שלמה ביקש להימנע מתשלום 'ערבותו' לחובו של סימוני לחזיאל... בידיו של חזיאל היו ערובות חוקיות מספקות, גם ללא 'ערבותו' של שלמה, וכאשר לא שולם לו החוב, הושב הרכב לידיו".

"כיב מוגלתי ברקמת החברה"

במישור העקרוני אפיין וקבע השופט דרויאן כי "אוי לעתידנו כחברה מתוקנת אם נקל ראש ונסכים – ולו על דרך התייחסות מקילה – לגביית חובות בדרכי איום, סחיטה ואלימות. אין צורך בדמיון מפותח, שכן הדברים מונחים לפתח בית המשפט יום-יום, במלוא כיעורם: גביית חובות, אמיתיים, שקריים או מנופחים באמצעי איום – ואלימות איננה עניין נדיר ואף הפכה לעסק מכניס לאנשי זרוע. כל מקרה כזה הינו כיב מוגלתי ברקמתה של החברה, מקום ללא חוק וללא הגנה, בו שולט החזק ללא מיצרים, כנהוג בין חיות היער".

עם זאת, השופט דרויאן הקל בעונשו של שלמה בגלל שאשתו אמורה ללדת את ילדם הראשון לאחר טיפולי פוריות מתמשכים. תקופת מאסרו לשנה הוקצבה כך ש"מטעמי מידת החסד, לו ולמשפחתו – יסיים לרצות את עונש המאסר לפני או סמוך ללידת הילד במזל טוב (במיוחד אם יזכה לניכוי 'שליש' והדבר תלוי בו)". אם כי לצד עונש המאסר ועל אף הטלתו, חויב שלמה בתשלום של 50 אלף שקל, כ"קנס משמעותי שיש בו מסר מחויב לאלו המבקשים להשיג רווח כלכלי מביצוע עבירות מסוג זה".

 

(ת"פ 8655-08-11)

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
152 | S:150