שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > תביעת דיבה נגד כלבוטק בסך 2 מיליון שקל: לא פרסמו תגובה והעסק קרס

חדשות

תביעת דיבה נגד כלבוטק בסך 2 מיליון שקל: לא פרסמו תגובה והעסק קרס
תביעת דיבה נגד כלבוטק בסך 2 מיליון שקל: לא פרסמו תגובה והעסק קרס
16/07/2013, עו"ד אנה נודל

בתחקיר כלבוטק על "עוקץ החיילים", ששודר לפני כחצי שנה, הוצגו האחים גבריאלי כנוכלים שעוקצים חיילים במכירת שעונים. לטענתם, התחקיר המגמתי גרם לקריסה מוחלטת של מפעל חייהם

האחים שמואל, יורם ודורון גבריאלי הגישו תביעת לשון הרע בסך 2.15 מיליון שקלים נגד התוכנית כלבוטק ונגד השדרן רפי גינת. התביעה מתייחסת לתוכנית כלבוטק ששודרה בנובמבר האחרון בערוץ 2, וכונתה "עוקץ החיילים". במסגרת הכתבה נטען כי האחים מרמים חיילים ומוכרים להם שעונים במחירים מופרזים ולאחר מכן רודפים אותם בהליכי גבייה אגרסיביים. התוכנית הציגה את האחים כנוכלים שעוקצים חיילים ומוציאים מידיהם כספים בדרכי תחבולה ומרמה.

האחים טוענים, באמצעות עוה"ד נמרוד גרון ושחר סקברר, כי פרסום התחקיר גרם לקריסת העסק שהקימו במשך כ-30 שנה. לקוחות רבים הגישו נגדם תביעות, לטענתם "כדי להתחמק מתשלום חובות", והאחים נחקרו במשטרה בעקבות תלונות של מספר לקוחות. לטענתם, שידור התחקיר גרם "לקריסה מוחלטת של מפעל חייהם ולפגיעה קשה מנשוא במשלח ידם, בכבודם ובשמם הטוב".

האחים טוענים כי "בשם הדחף הבלתי נשלט, שלא לומר הבלתי אנושי, לייצר בכל מחיר רייטינג גבוה ככל הניתן לתכנית כלבוטק, פרסמו תחקיר שהוכן ונערך באופן מגמתי ומניפולטיבי בכוונה לפגוע בתובעים". לטענתם, הם מוכרים ללקוחותיהם שעונים ותכשיטים מקוריים במחירים שהולמים את המחירון של היבואן והיצרן הרלוונטי. במקרה שבו הלקוחות לא עומדים בתשלום בגין המוצר שרכשו, האחים גבריאלי נוקטים בהליכי גבייה בהתאם לחוק. לטענתם, הם נהגו לשלוח לכל חייב לפחות ארבעה מכתבי דרישה והתראה במרווחי זמן סבירים לפני נקיטה בהליכים משפטיים. 

"קשה שלא להתרשם כי מדובר ב'תחקיר' שתוצאותיו נקבעו מראש", נטען בכתב התביעה. "כדי לשרת את מטרתם ותאוותם לרייטינג גבוה נעשה שימוש בכל אורכה של הכתבה בשלל כינויים ותיאורים פוגעניים אודות התובעים, וזאת לצד צילומים בלתי רלוונטיים בעליל של חיילים קרביים במהלך שירותם הקרבי, וכל זאת תוך שמיוחסים לתובעים מעשים חמורים במיוחד".

האחים גבריאלי טוענים שהתחקיר נעשה בצורה רשלנית והסתמך "באופן עיוור" על עדויות של כמה לקוחות החייבים או שהיו חייבים להם כספים. האחים אף טוענים במסגרת התביעה כי לא ניתנה להם הזדמנות ראויה להגיב לטענות שהוצגו בתחקיר.

מערכת כלבוטק פנתה לאחים לקבלת תגובה יומיים וחצי לפני שידור התוכנית, וביקשה מהם לענות על שאלות כלליות מבלי שנחשפו שמות הלקוחות שהתלוננו נגדם. לאחר משא ומתן עם הפקת התוכנית נמסרו לידיהם 11 שמות של לקוחות והאחים התייחסו בתגובתם לכל מקרה של לקוח ספציפי, אך התגובה לא הוצגה בתוכנית. בתום התחקיר נאמר כי "האחים גבריאלי ביקשו וקיבלו את כל שמות הנפגעים שהופיעו בכתבה, אך בתגובתם הם מעדיפים להתעלם מהם ומכל מה שחשפה המצלמה הנסתרת ולשבח את עצמם".

 

(ת"א 30656-07-13)

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
153 | S:150