שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > ראש לשכת עוה"ד: שאלת שתיקתו של המשפט בשואה תישאר עלומה וכואבת

חדשות

ראש לשכת עוה"ד: שאלת שתיקתו של המשפט בשואה תישאר עלומה וכואבת
ראש לשכת עוה"ד: שאלת שתיקתו של המשפט בשואה תישאר עלומה וכואבת
08/04/2013, ליאור שדמי שפיצר

יו"ר המועצה הארצית של לשכת עוה"ד, עו"ד צבי פירון: "זכר הנספים בשואה מחייב אותנו, ארגון המאגד את אנשי החוק והמשפט, להגן בחירוף נפש על זכויות האדם ולדאוג שההיסטוריה לא תחזור על עצמה"

"לשכת עורכי הדין בישראל מקדשת את זכרם של ששת המיליונים בני העם היהודי אשר נספו בידי מכונת ההשמדה הנאצית, ומצדיעה לניצולים ולבני משפחותיהם, על מאבקם אז ועל מאבקם היום". כך אמר אתמול ראש לשכת עורכי הדין עו"ד דורון ברזילי בישיבת המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין שהתקיימה אתמול, ערב יום השואה.

ברזילי התייחס בדבריו לעורכי הדין היהודים שפעלו בגרמניה ואמר כי "מתוך עשרים אלף עורכי דין שפעלו בגרמניה באפריל 1933, ארבעת אלפים היו יהודים. גורלם נחרץ ביום הכרזת החרם שהוכרז על עסקים יהודים, ומאותו יום ואילך מערכות משפט וחקיקה נאצית פעלו לשלול זכויות מכל אלה, כחלק הרדיפות בקרב ה'אליטה התרבותית' אשר הדיחה את כל הפרקליטים היהודים משורות המקצוע".

לדברי ברזילי, "שאלת שתיקתו של המשפט המודרני כמגן המוסר, הצדק וזכויות אדם בתקופת השואה תישאר עלומה וכואבת, אך צוואתה של הטרגדיה היא לוודא שלעולם לא עוד, ומצוותה היא כי מדינת ישראל תדאג לרווחתם, לבריאותם ולכבודם של הניצולים ששרדו את התופת וחיים היום עמנו". 

עו"ד צבי פירון, יו"ר המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין, אמר בפתח הישיבה שהתקיימה אתמול כי "המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל אומרת הערב לניצולי השואה ולבני משפחותיהם: נזכור ולעולם לא נשכח. המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין איננה יכולה גם שלא להיזכר ברדיפה האכזרית שבה נהגו הנאצים ועוזריהם בעורכי הדין והמשפטנים היהודים שחיו ופעלו באירופה.  אני באופן אישי מתחייב לזכור את הלקח ההיסטורי יום יום".

לדברי עו"ד פירון, "מדינת ישראל, אשר הוקמה, בין היתר, על חורבות השנאה באירופה, חייבת, כמדינה שבה שלטון החוק הוא מאבני יסודותיה, לכבד ולהגן על המיעוטים החיים בקרבה. זכר הנספים בשואה מחייב אותנו, ארגון המאגד את אנשי החוק והמשפט, להגן בחירוף נפש על זכויות האדם, לגנות כל גילוי של גזענות באשר הוא, ולדאוג כי לעולם לא תחזור ההיסטוריה על עצמה, בשום מקום בעולם".

בישיבה דיבר גם חבר המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין, עו"ד זכי כמאל, שאמר: "אינני בן הדת היהודית, אך אני אזרח מדינת ישראל וחלק ממנה. עם תחילת לימודי בבית הספר התיכון למדתי אודות שואת העם היהודי במאה ה-20, ואני סבור כי כל אדם, ללא קשר או זיקה ללאום, חייב להזדעזע ולהתריע כדי שאסון כזה לא יקרה לאף עם, ובמיוחד לעם היהודי, אשר תרם לא רק למדע באמצעות 30% מפרסי הנובל, אלא לתרבות האנושית כולה. מדינת ישראל חייבת להיות חזקה, וכל אדם חייב לזכור את שואת העם היהודי, ומי שמכחיש את השואה, יהיה אשר יהיה, איננו אדם".

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
153 | S:150