שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > העליון הקל בעונשו של אב שהכה וחשמל את בנותיו כדי להתאים ל"ענישה ממוצעת"

חדשות

העליון הקל בעונשו של אב שהכה וחשמל את בנותיו כדי להתאים ל"ענישה ממוצעת"
העליון הקל בעונשו של אב שהכה וחשמל את בנותיו כדי להתאים ל"ענישה ממוצעת"
10/03/2013, עו"ד עינת מוראידי

האב המתעלל הורשע במסכת מעשי אלימות קשים בבנותיו הקטינות ונידון ל-12 שנות מאסר. ביהמ"ש הפחית שלוש שנים ממאסרו בשל "פער ניכר בין רמת הענישה בפסיקה לבין העונש שגזר המחוזי"

בית המשפט העליון הפחית שלוש שנים מעונש המאסר שהוטל על אב שהורשע בהתעללות בשתי בנותיו הקטינות במשך שנים, בנימוק שהעונש שהטיל בית המשפט המחוזי – 12 שנות מאסר – חרג מהענישה המקובלת בבתי המשפט בעבירות אלה.

האב הורשע בביצוע מסכת מעשי התעללות בבנותיו במשך שנים, שהותירו צלקות על גופן ובנפשן. בין היתר הורשע האב בגרימת חבלה חמורה לבנותיו באלימות הקשה שהפנה כלפיהן, עשרות פעמים, באמצעות מקל במבוק, אגרופים ובעיטות, שאף הביאו לאשפוזן, וכן בכך שגזז את שערן וחשמל אותן באמצעות כבל חשמלי.

האב הגיש ערעור לבית המשפט העליון על הכרעת הדין ועל העונש שנגזר עליו – 12 שנות מאסר בפועל. בערעורו טען כי מעשיו היוו אקט חינוכי, ועל כן לא הוכח היסוד הנפשי הנדרש בעבירה של גרימת חבלה חמורה. בנוסף טען כי העונש שהוטל עליו חורג ממתחם הענישה הקבוע לעבירות שבהן הורשע.

בית המשפט העליון דחה את הערעור על עצם ההרשעה אך קיבל את הערעור לעניין העונש, שהופחת ל-9 שנות מאסר בפועל.

השופט סלים ג'ובראן, שאליו הצטרפו בהסכמה השופטים עוזי פוגלמן וצבי זילברטל, ציין כי על בית המשפט מוטלת החובה לתרום לריסון תופעת האלימות בחברה באמצעות הטלת עונשים הולמים. "מעשיו של המערער חמורים ביותר והם כללו נקיטת אלימות כלפי בנותיו הקטינות בדרך אכזרית וקשה ובחירתו 'להעניש' אותן על מנת לחנכן באמצעות פגיעה אכזרית ונפשעת בהן. אין כל ספק כי מעשיו של המערער גרמו לסבל גדול לבנותיו והם מעוררים סלידה ושאט נפש. מעבר לכאב ולפגיעה הפיזית שפגע המערער בבנותיו, הוא השפיל וביזה אותן באופן שללא ספק הותיר שריטה בנפשן", כתב השופט בפסק דינו. יחד עם זאת, קבע השופט ג'ובראן, ""במבט רחב יותר על רמת הענישה בעבירות מסוג זה, ניתן לראות כי העונש שהוטל במקרה שלפנינו אינו משקף ענישה 'ממוצעת'".

השופט ג'ובראן קבע כי למרות חומרת המעשים, קיים פעם ניכר בין רמת הענישה העולה מהפסיקה לבין העונש שגזר בית המשפט המחוזי, ולכן יש מקום להפחית מעונשו של המערער. 

השופט זילברטל התייחס גם לנסיבותיו האישיות של המערער, שהיה בעצמו "קורבן של מסגרת משפחתית אלימה ונוקשה שהנחילה לו בילדותו מערכת ערכים מעוותת", וקבע כי חובתו של בית המשפט לתת את דעתו לכל היבטי המקרה אינה נעלמת נוכח חומרת המעשים שביצע.

 

 

(ע"פ 8543/10)

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
153 | S:150