שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > עתירה לבג"צ: להעניק לילדי זרים חסרי מעמד אישורי לידה עם שמות שני ההורים

חדשות

עתירה לבג"צ: להעניק לילדי זרים חסרי מעמד אישורי לידה עם שמות שני ההורים
עתירה לבג"צ: להעניק לילדי זרים חסרי מעמד אישורי לידה עם שמות שני ההורים
26/02/2013, עו"ד אנה נודל

האגודה לזכויות האזרח וארגונים חברתיים נוספים עתרו בשם משפחת מבקשי מקלט מקונגו: משרד הפנים מסרב לרשום את שם משפחתו של האב בשם הילד ומתנה את האישור בחתימה על טופס "שהייה בלתי חוקית"

האגודה לזכויות האזרח, מוקד סיוע לעובדים זרים ורופאים לזכויות אדם עתרו אתמול (ג') לבג"צ בשם משפחה של מבקשי מקלט מקונגו – אב, אם ובתם בת השנה וחודשיים שנולדה בישראל. ההורים שוהים בישראל מכוח ההגנה הקבוצתית שניתנת לאזרחי קונגו, ואף הוענקו להם רישיונות עבודה בישראל. לאחר לידת בתם פנו ההורים למשרד הפנים וביקשו לקבל אישור על לידתה. משרד הפנים הנפיק להם אישור שאינו כולל את פרטיו של האב אלא את פרטי האם בלבד, וסירב לבקשת ההורים לרשום את שם משפחתו של האב כשם המשפחה של הילדה, והעניק לילדה בכפייה את שם משפחתה של האם.

בעתירה מצוין כי בניגוד להצהרות שמסר משרד הפנים לבג"צ ובניגוד לנהלי המשרד, מזה כשנתיים מסרב משרד הפנים לרשום את שמות האבות על גבי אישורי לידה של ילדים חסרי מעמד, בהם בעיקר ילדים למבקשי מקלט ולמהגרי עבודה, ומסרב לרשום את שם המשפחה של האב כשם המשפחה של הילד. במקום זה מתעקשים במשרד הפנים לרשום עבור הילדים רק את שם המשפחה של האם. במקרים שבהם ההורים שוהים בישראל ללא היתר, משרד הפנים דורש מההורים, כתנאי להנפקת האישור, לחתום על טופס שלפיו הם "שוהים בלתי חוקיים" בישראל.

בעתירה מוזכר כי בדיון שהתקיים בשנים האחרונות בבג"צ בעתירה שהגישה האגודה לזכויות האזרח הודיע משרד הפנים כי על גבי הודעות הלידה שניתנות בבתי החולים יירשמו שמות שני ההורים, ובית המשפט נתן להתחייבות תוקף של פסק דין. במסגרת אותו הליך, הודיע משרד הפנים כי ינפיק לילדים חסרי מעמד אישורים על לידה, דומים בצורתם לתעודות לידה, בהתבסס על הפרטים שבהודעות הלידה הניתנות בבתי החולים. הדברים אף עוגנו בנוהל המפורסם באתר רשות האוכלוסין וההגירה. הנוהל קובע שאין לדרוש מההורים להצהיר על שהייה בלתי חוקית בישראל כתנאי לקבלת האישור.

במשך כמה שנים פעל משרד הפנים בהתאם לנוהל, אולם לטענת העותרים, במהלך 2011 הפיץ  עמוס ארבל, ראש אגף מרשם ומעמד ברשות האוכלוסין וההגירה, מכתב פנימי ללשכות הרשות והורה להן שלא לרשום עוד את פרטי האבות ולהתנות את מתן האישור בחתימה על טופס "שהייה בלתי חוקית".

בעתירה נטען כי קיומו של תיעוד מסודר על לידה, הכולל את פירוט קשרי המשפחה, הוא מזכויות היסוד של כל ילד. הדברים מעוגנים באמנה בדבר זכויות הילד אשר חלה באופן שוויוני על כל הילדים השוהים בשטחה של המדינה, ללא קשר למעמדם או למעמד הוריהם. ועדת האו"ם לזכויות הילד רואה חשיבות רבה ברישום ובתיעוד מסודר של ילדים, המהווה הכרה רשמית של המדינה בקיומו של הילד, מאפשר למדינה לתכנן מראש כיצד תטפל בו ומגן על הילדים, בין היתר על ידי פיקוח על הוריהם.

לדברי עו"ד עודד פלר, ראש תחום הגירה ומעמד באגודה לזכויות האזרח, "על המדינה מוטלת חובה להגן באופן שוויוני על מרכיבי זהותם של כל הילדים בישראל. מוטלת עליה אף חובה להנפיק לכל הילדים ללא הפלייה תיעוד על לידתם. משרד הפנים אינו רשאי למחוק את פרטי זהותם של ילדים. הוא אינו רשאי לבטל את הורותם של האבות שאינם ישראלים, ואין לו סמכות ליטול מילדים את השמות שהוריהם נתנו להם. מצער שפעם אחר פעם יש צורך לפנות לבג"צ על מנת שיזכיר למשרד הפנים כללים בסיסיים של מותר ואסור, ושגם לזרים יש זכויות אדם".

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
153 | S:150