שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > יו"ר הכנסת היוצאת: הכנסת הבאה בשלה לקדם חוקה בישראל יותר מקודמותיה

חדשות

יו"ר הכנסת היוצאת: הכנסת הבאה בשלה לקדם חוקה בישראל יותר מקודמותיה
יו"ר הכנסת היוצאת: הכנסת הבאה בשלה לקדם חוקה בישראל יותר מקודמותיה
29/01/2013, ליאור שדמי שפיצר

לדברי רובי ריבלין, "תוצאות הבחירות מבטאות מהפך בסדר היום של אזרחי ישראל – הן הוכיחו שרבים מהם אינם משועבדים עוד לסדר יום מדיני כבעבר. לכנסת יש כיום את הכלים ואת הסמכות לקדם חוקה מגובשת"

יו"ר הכנסת היוצאת ראובן (רובי) ריבלין מעריך כי הכנסת ה-19 בשלה יותר מקודמותיה לקדם חוקה בישראל. באירוע השקת ספרו של ד"ר אריק כרמון "באין חוקה", אמר ריבלין כי "תוצאות הבחירות מבטאות מהפך בסדר היום של אזרחי ישראל. הן הוכיחו שרבים מאזרחי ישראל אינם משועבדים עוד לסדר יום מדיני כבעבר. סדר היום האזרחי הוא זה שישפיע באופן העמוק על דמותה של הכנסת ה-19. החתירה לפתרון סוגיית השוויון בנטל, השאיפה לקידום החינוך בישראל והיחסים בין קבוצות שונות בחברה הישראלית יהיו נושאים דומיננטיים על שולחנה של הכנסת הבאה. לא פחות, ואולי אף יותר, מהסוגיות המדיניות והכלכליות, ואין לי ספק שהכנסת הבאה בשלה לקדם חוקה לישראל עוד יותר מקודמתה".

ריבלין הביע התנגדות לגישה שלפיה אין צורך בחוקה וניתן להתבסס על חוקי היסוד הקיימים. לדבריו, "חוקה לא צריכה להיות עשויה קרעים קרעים, אלא להיחקק באופן שלם וקוהרנטי. לכנסת יש את הכלים, את הסמכות, יש אפילו מספר טיוטות, וכעת גם את סדר היום המתאים לקידום חוקה מגובשת והצגתה בפני הציבור בישראל".

ריבלין הביע תמיכה עקרונית ביוזמת המכון לקדם חוק לכינון חוקה, שבמסגרתו תקבע הכנסת את המתווה והתהליך להגשת טיוטת חוקה לאישור הכנסת. "דווקא על רקע הקריאות הגוברות במערכת הפוליטית לשינוי שיטת הממשל ולהעצמת המשילות, עד כדי הקמת משטר נשיאותי, אנחנו מחויבים לקדם חוקה", אמר ריבלין.

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
153 | S:150