שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > ועדת השרים אישרה הצעת חוק להסדרת פעילות חברות דירוג האשראי בישראל

חדשות

ועדת השרים אישרה הצעת חוק להסדרת פעילות חברות דירוג האשראי בישראל
ועדת השרים אישרה הצעת חוק להסדרת פעילות חברות דירוג האשראי בישראל
15/10/2012, עו"ד אנה נודל

החוק יגדיר אמות מידה מינימאליות לביצוע הדירוג, יגביר את השקיפות של חברות הדירוג לציבור ויקבע סמכויות פיקוח ואכיפה על פעילותן. שר האוצר: "החוק ישווה את הרגולציה הקיימת בארץ לזו שבמדינות המערב"

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה אתמול (א') את טיוטת החוק שגיבשה רשות ניירות ערך, בשיתוף עם משרד האוצר ומשרד המשפטים, המסדירה את פעילות חברות דירוג האשראי בישראל.

חברות הדירוג מהוות גורם דומיננטי בהשפעתו על פעילות שוקי ההון בעולם. הדירוגים מעוררים עניין רב בקרב משקיעים ומנפיקים כאחד, ומהווים מרכיב קריטי במהלכי גיוס חוב של תאגידים.

מרבית חברות הדירוג עוסקות בעיקר במתן חוות דעת המעריכות את יכולת העמידה של בעל חוב בהתחייבויותיו. באמצעות סולמות דירוג, חברות הדירוג מביעות עמדתן לגבי הסתברות החזר החוב של הגופים השונים ויוצרות בכך כלי תומך השקעה.

הצעת החוק מבקשת להגדיר מהו דירוג ומהי חברת דירוג, תוך קביעת אמות מידה מינימאליות לפעילותה של חברת דירוג ולביצוע הדירוג. במסגרת החוק מוצע לקבוע הוראות שונות הנוגעות להבטחת עצמאותן של חברות הדירוג ולהתמודדות עם ניגודי העניינים בפעילותן. כך, תוגבר השקיפות לציבור וייקבעו סמכויות פיקוח ואכיפה על פעילותן של חברות הדירוג, לרבות סנקציות אזרחיות ומנהליות בגין הפרת ההוראות שייקבעו.

כמו כן, נקבע עיקרון לפיו רשות ניירות ערך לא תתערב בתוכן הדירוג ובמתודולוגיות שלו, אך חברת הדירוג תידרש לחשוף את המתודולוגיות והמידע העומדים בבסיס הדירוג, על מנת שניתן יהיה להעריך את אמינותם ואיכותם.

לדברי שר האוצר ד"ר יובל שטייניץ, "מדובר בחוק חשוב אשר לראשונה בתולדות המדינה מסדיר את פעילותן ואחריותן של חברות הדירוג בארץ. החוק יביא להשוואת תנאי הרגולציה הקיימת בארץ לעניינן של חברות הדירוג לזו הקיימת במדינות המערב. אישור החוק אף עשוי להרחיב את פעילותן של חברות הדירוג הבינלאומיות בישראל".

יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר, אמר כי "החוק יסייע בהגנה על ציבור המשקיעים המסתמכים על הדירוג ויבטיח כי תהליך הדירוג והדירוג עצמו יהיו אמינים, איכותיים ובלתי תלויים".

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
152 | S:150