שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > בית המשפט הוציא צו זמני האוסר על כליאת המסתננים מסודן
חדשות
בית המשפט הוציא צו זמני האוסר על כליאת המסתננים מסודן
בית המשפט הוציא צו זמני האוסר על כליאת המסתננים מסודן
14/10/2012, עו"ד אנה נודל

עו"ד עודד פלר מהאגודה לזכויות האזרח, שהיתה בין העותרות לקבלת הצו: "בקשותיהם של אזרחי סודן למקלט כלל לא נבדקות, ועם זאת, לא ניתן לגרש אותם מישראל באופן שיבטיח את שלומם"

שופטת בית המשפט המחוזי בירושלים נאוה בן אור נתנה צו ארעי האוסר על מעצר מבקשי המקלט מסודן עד להחלטה אחרת. אף ששר הפנים אלי ישי הצהיר כי בכוונתו להתחיל במעצר אזרחי סודן כבר ממחר (ב'), בימים האחרונים פורסם כי סוגיית המעצרים נבחנת גם במשרד המשפטים. בתחילת החודש הוגשה עתירה לבית המשפט בדרישה לאסור את כליאת הפליטים הסודנים. העתירה הוגשה על-ידי שישה מבקשי מקלט אזרחי סודן, יחד עם ארגוני זכויות האדם – האגודה לזכויות האזרח בישראל, המרכז האקדמי למשפט ולעסקים - הקליניקה לזכויות מהגרים, מוקד סיוע לעובדים זרים, א.ס.ף – ארגון סיוע לפליטים, המרכז לקידום פליטים אפריקאים וקו לעובד. לצד העתירה הוגשה גם בקשה לצו ביניים שימנע את כליאת אזרחי סודן עד להכרעה בבית המשפט. לדברי עו"ד עודד פלר מהאגודה לזכויות האזרח, "בקשותיהם של אזרחי סודן למקלט כלל לא נבדקות, ויחד עם זאת, לא ניתן לגרש אותם מישראל באופן שיבטיח את שלומם. ההחלטה לכלוא של מבקשי המקלט מסודן ואת ילדיהם לתקופה בלתי מוגבלת בתנאים קיצוניים במדבר היא החלטה אכזרית בצורה קיצונית. יש להצר על כך שראש הממשלה והיועץ המשפטי לממשלה אינם מרסנים את שר הפנים ועל כן נדרשה עתירה לבית המשפט".

לטענת העותרים, משרד הפנים מנהיג "ציד אדם וכליאה המונית, בתנאים קיצוניים ולפרק זמן בלתי מוגבל, של אלפי מבקשי המקלט הסודנים שבישראל עם ילדיהם, בהם גם ניצולי רצח העם בדארפור". במסגרת העתירה נטען כי המעצר הוא שרירותי, משום שאין כיום כל אפשרות, משפטית ומעשית להשיב את אזרחי סודן לארצם. עוד נטען בעתירה כי לשר הפנים כלל לא נמסרה סמכות בחוק להורות על מעצר לפי החוק למניעת הסתננות.

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/hashavimcmsfiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
152 | S:150