שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > נדחתה עתירת שחר גרינשפן להחמיר את העונש שהוטל על הנהג הדורס

חדשות

נדחתה עתירת שחר גרינשפן להחמיר את העונש שהוטל על הנהג הדורס
נדחתה עתירת שחר גרינשפן להחמיר את העונש שהוטל על הנהג הדורס
20/09/2012, עו"ד אנה נודל

משפחת הנערה טענה כי הסדר הטיעון המקל עם הנהג נחתם מאחורי גבה. בג"צ הודה כי הוטל על הנהג עונש קל שאינו הולם את חומרת המעשה, אך סירב לפתוח מחדש את ההליך הפלילי נגדו בשל עיקרון סופיות הדיון

בג"צ דחה אתמול (ד') את העתירה בעניין עונשו של מארק פטריק אשר דרס את הנערה שחר גרינשפן והותיר אותה משותקת לצמיתות. במסגרת הסדר הטיעון שאושר על ידי בית המשפט הוטלו על הנהג הדורס 600 שעות עבודות שירות, שלילת רישיון ל-6 שנים וקנס של 1,000 שקל.

משפחתה של הנערה טענה כי הסדר הטיעון עם פטריק נחתם מאחורי גבה. המשפחה הגיעה לדיון בתיק, אולם התברר שהדיון הוקדם וניתן פסק דין על בסיס הסדר טיעון. בעתירתה לבג"צ ביקשה משפחת גרינשפן לבטל את הסדר הטיעון ולהורות על קיום משפט חוזר. 

נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס כתב בפסק הדין: "ליבנו עם הנערה הצעירה שחייה וחיי בני משפחתה השתנו באחת. יחד עם זאת, קבלת העתירה תוביל לפגיעה קשה בעקרונות יסוד שלפיהם פועלת המערכת המשפטית בישראל. בית משפט זה בשבתו כבג"צ אינו ערכאת-על המוסמכת לבחון החלטות של בתי משפט אחרים, שלא בדרך הערעור הרגילה, ולבטלם ללא נימוק משמעותי ויוצא דופן. נוכח הפגיעה בזכויות הנאשם וביציבות המשפטית, סעד של ביטול הליך פלילי מעיקרו הוא סעד קיצוני ביותר שיש לעשות בו שימוש, אם בכלל, במקרים נדירים במיוחד".

עוד כתב הנשיא גרוניס כי "אין מי שיחלוק על כך שנסיבות המקרה שלפנינו מצערות ביותר. פרקליטות המדינה מודה כי הטיפול בעניין היה שגוי ומוטעה. נראה כי כולם מסכימים שהעונש שנגזר על הנהג בעקבות הסדר הטיעון היה עונש קל, שאינו הולם את חומרת המעשה ואת התוצאה הקשה שנגרמה לשחר. פרקליטות המדינה מסכימה כי עמדתם של בני המשפחה צריכה הייתה להישמע לאורך ההליך, ובפרט טרם החתימה על הסדר הטיעון, הגם שחוק זכויות נפגעי עבירה אינו חל במישרין במקרה שלפנינו".

יחד עם זאת, קבע בית המשפט כי פתיחה מחדש של ההליך הפלילי לאחר שהסתיים ופסק הדין הפך חלוט פוגעת בעיקרון סופיות הדיון.

במהלך הדיונים בתיק ציינה המדינה כי בעקבות המקרה של שחר גרינשפן שונו ההנחיות לטיפול בתיקי תאונות דרכים שבהן נגרמה חבלת גוף קשה.

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
153 | S:150