שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > בג"ץ הכריע – פינוי מגרון לא יעוכב

חדשות

בג"ץ הכריע – פינוי מגרון לא יעוכב
בג"ץ הכריע – פינוי מגרון לא יעוכב
30/08/2012, עו"ד אנה נודל

תושבי המאחז טענו כי האתר החלופי שהקימה המדינה אינו ראוי לאכלוס מיידי, אולם בג"ץ פסק כי תושבי היישוב יפונו עד יום שלישי הקרוב; בהמ"ש ימשיך לדון בעניין הקרקעות שנרכשו על ידי המתיישבים ופינוי הבתים בחלקה זו נדחה בשלושה חודשים

בית המשפט העליון דחה אתמול (ד') את בקשה של תושבי מגרון לעכב את פינוי המאחז עד השלמת בניית הבתים החלופיים לתושבי היישוב. התושבים יפונו עד יום שלישי הבא ה-4.9 ובתיהם יוסרו במהלך שבוע מהפינוי.

בית המשפט הורה לפנות גם את המתיישבים הטוענים שרכשו את הקרקע במאחז. הבתים בחלקה זו לא יוסרו במשך שלושה חודשים במהלכם בית המשפט יבחן את הטענה.

עניינו של מאחז מיגרון מתברר בבג"ץ מאז שנת 2006 אז הוגשה על ידי מי שהיו בעלי המקרקעין הרשומים עתירה נגד קיום המאחז. בסמוך לאחר הגשת העתירה התחייבה המדינה לפעול לפינוי המאחז תוך חודשים ספורים, והובהר כי כנגד כל המבנים במאחז הוצאו צווי הריסה סופיים. המדינה ביקשה כי פינוי המאחז יושהה עד להקמת שכונה חדשה עבור מפוני המאחז. בתחילת החודש קבע בג"ץ כי נוכח הפגיעה הקשה בשלטון החוק לא ניתן עוד לכרוך בין פינוי המאחז להקמת שכונה חדשה עבור מפוני המאחז וכי "יש להתיר את הקשר שנכרך בין פינוי המאחז ובין הקמת שכונה חדשה".

תושבי המאחז ביקשו פעם נוספת לדחות את הפינוי מכיוון ש"האתר החלופי שהקימה המדינה עבורם אינו ראוי לאכלוס מיידי" וביקשו לעכב את הפינוי עד להשלמת העבודות בשכונת היקב באופן המונע סכנה בטיחותית לתושבים. בית המשפט שוכנע כי הנושא הבטיחותי עומד לבוא על פתרונו בימים הקרובים וקבע כי התושבים יפונו עד יום שלישי הבא.

בעלי הקרקע הפלשתינים שהגישו את העתירה המקורית בעניין מגרון טענו כי עסקאות הרכישה עליהן מתבססים התושבים מבוססות על "מסמכים מזויפים ומעשי מרמה". המשטרה בחנה את הטענות ולפני תום החקירה המדינה לא תוכל להעניק היתר לעסקאות רכישה אלו. ועדת השרים לענייני התיישבות עומדת על כך שיש לבחון את האפשרויות התכנוניות בחלקה 10. יחד עם זאת דרכי הגישה לחלקה עוברות על מקרקעין פרטיים ולכן הועדה קבעה כי לא ניתן להתיר המשך מגורים בחלקה. בג"ץ קיבל כאמור עמדה זו של המדינה והורה על פינוי התושבים והשהייה של שלושה חודשים בפינוי הבתים.

יחד עם זאת, צוין בפסק הדין כי גם אם יתברר שהרכישות בוצעו כדין "אין פירוש הדברים שעל המבנים שנבנו להישאר על כנם. גם זכות קניין כפופה לדיני התכנון, ולמותר ולאסור בגדרם" נכתב בפסק הדין. התושבים טענו כי רכשו את המקרקעין בהסתמך על כך שהרכישה תאפשר להם להישאר במקום. לטענתם, אין מדובר עוד בקרקע בבעלות תושבים מקומיים ועל כן אבן הנגף להסדרת ההתיישבות הוסרה. בית המשפט דחה טענה זו והדגיש כי "התכניות החלות אינן מאפשרות המשך מגורים במקום ולכן לא ניתן לדבר על הסתמכות מעבר למה שקבוע בתכניות".

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
153 | S:150