שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > הקבלן איחר ב-6 שנים במסירת הדירה – ישלם פיצוי של 182 אלף שקל

חדשות

הקבלן איחר ב-6 שנים במסירת הדירה – ישלם פיצוי של 182 אלף שקל
הקבלן איחר ב-6 שנים במסירת הדירה – ישלם פיצוי של 182 אלף שקל
19/07/2012, עו"ד לילך דניאל

החברה הקבלנית הודתה באיחור של 71 חודש במסירה, אך כיוון שהרוכשת לא ביטלה את החוזה וויתרה על סעד נוסף – היא תסתפק בפיצוי ממוני בהתאם לחוזה, בקיזוז הסכומים המגיעים לחברה

התובעת רכשה בשנת 1998 דירה באשקלון מחברת פרירון - חברה להשקעות פיתוח ובניין, אולם קיבלה את החזקה בדירה רק כשש שנים לאחר מועד המסירה המוסכם. בית המשפט קבע כי על היזם לשלם פיצוי ע"ס 110 אלף שקל בגין האיחור, וזאת על יסוד פיצוי מוסכם בהסכם בין הצדדים, ולאחר קיזוז התמורה שלא שולמה בגין הדירה, ללא ריבית פיגורים.

התובעת רכשה מהחברה החברה דירה בפרויקט באשקלון. מועד מסירת החזקה בדירה שנקבע בחוזה המקורי בין הצדדים היה שנתיים וחצי מיום החתימה. הצדדים חתמו על נספח להסכם המקורי, בו סוכם מועד חלופי למסירת החזקה, שחל בשנת 2002 - שנתיים לאחר המועד המקורי. עוד הוסכם, כי החל משנה לפני כן תשלם החברה לתובעת 500 דולר לחודש עד למועד מסירת החזקה בפועל.

מאחר והחברה לא שילמה חלק מן הכספים בהתאם לנספח האמור, ניתן כנגדה פסק דין במסגרתו חויבה בפיצוי של 500 דולר לחודש בגין שבעה חודשי אי תשלום. בפועל, קיבלה התובעת את החזקה בדירה רק בשנת 2008, קרי באיחור של שש שנים בקירוב מהמוסכם בנספח. באותו מועד נערך תחשיב מטעם החברה, ששיקף איחור של 71 חודשים במסירה (6 שנים פחות חודש), ומכוחו שולם לתובעת סכום מסוים.

לאור האמור, הגישה התובעת תביעה זו בצירוף תחשיב שערכה, ועתרה לחיוב החברה בפיצוי המוסכם בסך 500 דולר לחודש, החל ממועד מסירת החזקה המוסכם בשנת 2002 ועד למועד קבלת החזקה בפועל, בתוספת הפרשי ריבית והצמדה. עוד תבעה התובעת פיצוי על עוגמת הנפש שנגרמה לה לטענתה.

בכתב ההגנה הודתה החברה באיחור במסירה של 71 חודש, אולם ביקשה לקזז מסכום החוב את התשלומים ששילמה לתובעת מכח פסק הדין שניתן נגדה, ומכוח התחשיב במועד מסירת החזקה. כן ביקשה החברה לקזז סכום המשקף לשיטתה את שיערוך הסכומים שלא שולמו על חשבון התמורה מצד התובעת עד לקבלת החזקה. לפיכך טענה החברה, שהתובעת חבה כלפיה בתשלום, ולא להיפך.

התובעת לא דרשה לבטל את החוזה

בית המשפט קבע כי הודאתה של החברה באיחור של 71 חודשים במסירה עולה לכדי הודאת בעל דין. צוין, כי במועד עריכת התחשיב אישרה התובעת קבלת פיצוי מהחברה, אולם לא אישרה ואף לא נדרשה לאשר את הסכמתה לתחשיב שנערך ע"י החברה, ולא התחייבה שלא להעלות דרישות כנגדו.

לאור האמור נקבע, כי נוכח התחייבות החברה לשלם מדי חודש 500 דולר עד למסירת החזקה - תישא בהפרשי הצמדה וריבית עבור כל תשלום שלא שולם במועדו. לצורך כך, קיבל בית המשפט את התחשיב שהוגש ע"י התובעת, אשר לא נסתר ע"י החברה, וגובה הפיצוי הועמד על 182,167 שקל.

אשר לפיצוי בגין נזק לא ממוני, קבע בית המשפט כי אמנם אין ספק שקבלת דירה באיחור כה ניכר מצדיק פיצוי על עוגמת נפש, אולם התובעת בחרה שלא לבטל את החוזה מחמת הפרה, ואף ויתרה במסגרת החוזה המקורי והנספח על כל סעד נוסף בגין האיחור במסירה. לאור האמור קבע בית המשפט כי אין מקום להעניק לתובעת סעד מעבר לפיצוי החוזי. 

בנוגע לטענת הקיזוז שהעלתה החברה, קבע בית המשפט כי אין חולק שיש לקזז מסכום הפיצוי את הסכום ששולם לתובעת במועד מסירת החזקה בדירה. בית המשפט בחן את מועדי תשלום התמורה עבור הדירה שנקבעו בחוזה אל מול התשלומים ששולמו ע"י התובעת בפועל, ומצא כי התובעת עמדה במועדי התשלום ולעתים אף הקדימה אותם, כך שבסופו של יום נותר אצלה חוב של 14,000 שקל בלבד אשר לא שולם עד לחשבון הסופי.

לדעת בית המשפט, החברה לא ייחסה לתובעת איחורים בתשלום המצדיקים חיוב בהפרשי הצמדה וריבית, ומהתנהגותה ניתן אף ללמוד כי ויתרה על דרישת זו. כמו כן נקבע כי אין מקום לכלול בתחשיב שערכה גם את התשלום האחרון בחוזה, הואיל וזה קוזז בהתחשבנות הסופית בין הצדדים. סה"כ נקבע כי יש לקזז מהפיצוי שנפסק לתובעת סך של 72,340 שקל. לאור האמור סך הפיצוי שנקבע לתובעת בגין האיחור במסירה: 109,827 שקל.

(ת"א 1145-09)

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
153 | S:150