שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > מפקד שרותי הכבאות בירושלים לשעבר זוכה מעבירת הפרת אמונים

חדשות

מפקד שרותי הכבאות בירושלים לשעבר זוכה מעבירת הפרת אמונים
מפקד שרותי הכבאות בירושלים לשעבר זוכה מעבירת הפרת אמונים
17/07/2012, עו"ד אור שפירו-סער

ביהמ"ש זיכה את משה סוויסה בשל ניהול חקירה מגמתית נגדו והתיישנות העבירות לכאורה; נקבע כי המעשים כלל אינם ממלאים אחר היסוד העובדתי והיסוד הנפשי של עבירת הפרת האמונים

בית משפט השלום זיכה את מפקד שרותי הכבאות בירושלים לשעבר, משה סויסה, מעבירות של הפרת אמונים. סוויסה הואשם כי מנע ממתמודד נוסף להשתתף במכרז בו התמודד, וכי העסיק כפופים לו בעבודות פרטיות.

לנאשם יוחסו עבירות הפרת אמונים במסגרת כתב אישום אשר אחז שני אישומים: על פי האישום הראשון, עת התמודד סוויסה במכרז לתפקיד מפקד שרותי הכבאות, הוא הפעיל לחץ כבד על מתמודד אחר באותו מכרז בדרישה שיסיר מועמדותו. המתמודד הנוסף, לאחר שהובטח לו כי ישמש כסגנו של סוויסה באם האחרון יזכה בתפקיד וכן תגמול כספי, אכן הסיר מועמדותו לתפקיד וסוויסה מונה למפקד שרותי הכבאות. על פי האישום השני, במשך שנים, אף בתפקידיו הקודמים של סוויסה בשרותי הכבאות, הוא ניצל לרעה את משרתו ודרש מן הכפופים לו לבצע עבורו עבודות פרטיות.

סוויסה עתר לזיכויו בשני האישומים, תוך העלאת טענת אין להשיב לאשמה ביחס לאישום הראשון וביחס לחלק מן האישום השני, מחמת התיישנות. עוד טען סוויסה, כי אין להרשיעו בגין האישום השני, שעניינו העסקת כפופיו בעבודות פרטיות, שכן דובר על פרקטיקה ותיקה ומקובלת של עזרה וסיוע ולנטרי בין עובדי מערך הכבאות, ומכיוון שהחקירה נגדו נוהלה באופן מגמתי, שעה שרבים אחרים אשר נהגו כמוהו לא נחקרו ובוודאי שלא הועמדו לדין.

המאשימה עתרה להרשעת סוויסה בשתי העבירות, בהסתמך על עדויות כפופיו. נטען כי לא חלה התיישנות נוכח טיבה המתמשך של עבירת הפרת האמונים.

העסקת כפופים בעבודות פרטיות – "פרקטיקה מקובלת" במערך הכבאות

השופט לי-רן זיכה את סוויסה מכל האישומים אשר יוחסו לו. הוא קיבל את טענת ההגנה לפיה אין להשיב לאשמה ביחס לאישום הראשון ולחלקים מן האישום השני מחמת התיישנות. נפסק כי אומנם עבירת הפרת האמונים הינה עבירה מתמשכת, אולם אין היא יכולה להחיל עצמה על מעשים שעל פי דיני ההתיישנות אינם חיים עוד, ואין להרחיב באופן מלאכותי את גדריה. לפיכך, זוכה סוויסה מאישומים אלה.

עוד נפסק, כי יש לזכות את סוויסה אף מן האישום השני במלואו, שכן עומדת לו הגנה מן הצדק הנסמכת על שני ראשים: חקירה בררנית ואכיפה בררנית. חקירת המשטרה הייתה רצופת מחדלים ונוהלה באופן מגמתי אך ורק נגד סוויסה, תוך הימנעות מחקירת חשודים פוטנציאליים נוספים, אליהם הפנה סוויסה. יתר על כן, רבים אחרים אשר נהגו כפי שנהג סוויסה, לא הועמדו לדין.

בית המשפט שוכנע כי מדובר בפרקטיקה מקובלת, בשים לב לכך שמערך הכבאות איננו ככל מקום עבודה. הקשרים ההדוקים והערבות בין המשרתים בו, יוצרים מארג של עזרה וסיוע הדדי.

בנוסף, שלל ביהמ"ש את מהימנות עדי התביעה והעדיף את גרסת סוויסה על פני עדויותיהם, כאשר נקבע כי העדים עליהם נסמכה המאשימה - כפופיו של סוויסה - הינם עדים מוטים ובעלי עניין. מעל לכל אלה, ניצבת הקביעה כי המעשים כלל אינם ממלאים אחר היסוד העובדתי והיסוד הנפשי של עבירת הפרת האמונים.

(ת"פ 1280/10).

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
153 | S:150