שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > פרשת הולילנד - סיכום יומי: "העברתי לאולמרט 1.5 מיליון שקל"

חדשות

פרשת הולילנד - סיכום יומי: "העברתי לאולמרט 1.5 מיליון שקל"
פרשת הולילנד - סיכום יומי: "העברתי לאולמרט 1.5 מיליון שקל"
03/07/2012, עו"ד אנה נודל

ביום השני לדיונים בפרשת הולילנד, עד המדינה סיפר על העברת כספי שוחד לאהוד אולמרט ושולה זקן: "היחסים שלי ושל אולמרט היו כמו של שני גנבי סוסים, אני מודה שאני אחד הגנבים"; "זקן ביקשה ממני עזרה כספית, והזרמתי לה 350 אלף שקל"

ביום השני (ב') לעדותו במשפט בפרשת הולילנד, סיפר עד המדינה על מעורבותו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בפרשה. העד סיפר כיצד הכיר את אולמרט וביקש ממנו לסייע בקידום פרויקט הולילנד. לאחר כמה פגישות הוא הבין שאולמרט יהיה מוכן לסייע בקידום הפרויקט.

"תמיד כשהתבקשתי, כיסיתי באמצעות כספים שקיבלתי מהולילנד חובות של אולמרט למערכות הבחירות שהיו לו", הוא סיפר במהלך העדות. "אני יודע שהכספים הועברו לכיסוי חובות ממערכות בחירות בגלל אמירה תמימה ששמעתי משולה זקן, שדרכה העברתי את הכספים עבור הבחירות לעירייה של 93', שכן אולמרט היה בחובות רבים. בהמשך עזרנו לו גם במערכת הבחירות של 99' וגם בבחירות לראשות הליכוד, כשהתמודד מול אריאל שרון באותה שנה", סיפר העד.

הוא הודה שאף פעם לא דיבר על העברות הכספים עם אולמרט, למעט שני מקרים ספציפיים. הוא היה מקבל את הבקשות הכספיות מזקן. כדי להעביר את הכספים לאולמרט וזקן, העד היה מפקיד את הצ'קים שקיבל מהלל צ'רני לחשבונות שלו. הכספים נרשמו בספרים של חברת הולילנד כהלוואה אישית, ולאחר מכן הוא היה רושם צ'קים אישיים לאנשי הציבור. לדבריו, זקן ביקשה ממנו צ'קים של 5,000 שקל כל אחד המיועדים למסע הבחירות, מכיוון שלפי חוק לא ניתן לתרום יותר מהסכום הזה למועמד. "מר אולמרט ידע שאני מעביר לו כספים, וכמה פעמים הוא הודה לי על כך".

"שטרית קיבל סיוע והסיר התנגדותו"

עד המדינה סיפר על ארוחת צהריים שקבעה ראש הלשכה שלו שולה זקן במלון. לדבריו, במהלך הארוחה אולמרט ביקש שימשיך לשלם למהנדס עיריית ירושלים, אדריכל אורי שטרית, למרות שמדובר כבר בסכומים גבוהים. שטרית התנגד לפרויקט הולילנד עד שנת 2002, אז אחיו נפטר והותיר אחריו חובות להם הוא היה ערב. לפי כתב האישום, שטרית שיתף את אולמרט במצבו הכלכלי הקשה וזה הבטיח לסייע לו. בתמורה לתמיכה בפרויקט הולילנד, עד המדינה הבטיח להסדיר את חובותיו.

עד המדינה סיפר עוד שאולמרט ולופוליאנסקי עזרו מאוד בקידום הפרויקט. לדבריו, חרף ההתנגדות הגדולה לתוכנית, באמצעות הסיוע שלהם התוכנית אושרה תוך ארבעה חודשים. הוא הוסיף שמדובר בפרק זמן קצר מאוד לתוכנית כזו, וללא מתן השוחד התוכנית אולי הייתה מתקבלת לאחר שנים ארוכות. אולמרט תמך כמו כן בצירוף 41 דונם מאדמות העירייה לתוכנית, והשתתף בפגישה שסייעה בהסרת התנגדויות לתוכנית.

בסך הכול, לטענת עד המדינה הועברו לאולמרט 1.5 מיליון שקל בתמורה לסיוע בקידום פרויקט הולילנד. לטענתו, אולמרט ביקש בין היתר חצי מיליון שקל בשביל אחיו שהסתבך בחובות לעולם התחתון. לפי העדות שלו, אולמרט אמר שבתמורה לכספים הללו הוא יוותר על כל בקשה אישית ויסייע בשינוי הייעוד של החלק הצפוני בפרויקט הולילנד.

חסים של גנבי סוסים"

"היחסים שלי ושל אולמרט היו כמו של שני גנבי סוסים, אני מודה שאני אחד הגנבים. היה די ברור שכשאנחנו נפגשים זה לא מאהבת מרדכי אלא מפגש אינטרסים, כל אחד עם המטרות שלו. לכן לא היינו צריכים לדבר הרבה מאוד כדי להבין האחד את השני, מאחר שמראש התבקשתי והבאתי, והוא מצדו עשה את מה שהוא שהיה צריך לעשות", אמר העד.

במסגרת עדותו סיפר עד המדינה כי העביר 350 אלף שקל לשולה זקן, שהייתה אז ראש לשכת ראש העיר ירושלים. זקן סייעה מאוד בקידום הפרויקט. לדבריו, "היא פתחה לי את כל הדלתות". לפי העדות שלו, בתמורה לעזרה שלה זקן ביקשה לכסות את חובותיה, אליהם נכנסה לאחר שרכשה בית בשכונת מלחה בירושלים. "היא ביקשה ממני עזרה כספית, והזרמתי לה 350 אלף שקל. בשנות האלפיים עזרתי לה ברכישת תכשיטים ורהיטים", סיפר עד המדינה.

במהלך עדותו אתמול עד המדינה דיבר גם על מעורבותו של נאשם אחר בפרשה, המתווך מאיר רבין. "רבין היה איש הקשר שלי לוועדה המחוזית, הוא ידע על תשלומי השוחד ושימש כזרוע ביצועית שלי לפעולות הכשרות והלא כשרות שביצעתי. בפועל בין היתר הוא היה הפרונט שלי, הוא חילק את השוחד", אמר עד המדינה.

עד המדינה לא הציג מסמכים המציגים את העברות הכספים שבוצעו לטענתו לעובדי הציבור שנאשמים בפרשה. "קיוויתי שכל הנושא ייקבר כפי שהיה עד כה", הסביר העד. המשך יבוא.

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
152 | S:150