שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > דחפור צה"לי פגע במרצדס של פלשתיני – ביהמ"ש דחה התביעה לפיצוי

חדשות

דחפור צה"לי פגע במרצדס של פלשתיני – ביהמ"ש דחה התביעה לפיצוי
דחפור צה"לי פגע במרצדס של פלשתיני – ביהמ"ש דחה התביעה לפיצוי
14/06/2012, רון פז

נקבע כי היה מדובר בפעולה מלחמתית במהלך מעצר מבוקש, ולכן חל על המדינה פטור מאחריות בנזיקין

ההתנגשות בין זכות הקניין של הפלשתינים ביהודה ושומרון לבין צרכי הביטחון של ישראל נבחנה לאחרונה בפסק דין של בימ"ש השלום בירושלים.

פלשתיני מאזור רמאללה הגיש תביעה כספית נגד המדינה בטענה כי ביום 4.1.2007 נפגע רכבו, מסוג מרצדסS 320 ממודל 1996, מפגיעת דחפור צה"לי ללא כל התראה או סיבה מוצדקת.

התובע טוען כי בעת שהרכב חנה לצד הכביש, פעלו כוחות צה"ל באזור בסיוע דחפורים. דחפור של צה"ל פגע בזדון ברכב והסב לו נזקים כבדים, הואיל והרכב נהפך פעם אחר פעם ע"י הדחפור. התובע טוען לנזק כולל של 40 אלף שקל לרכושו על ידי הסגת גבול, הפרת חובה חקוקה ובהפרת זכויות יסוד על פי הדין.

לחילופין ניטען כי הנתבעים גרמו לנזקיו משלא כיבדו את זכויותיו כמתחייב על פי הדין הבינלאומי המנהגי וההסכמי ועל פי משפט העמים החל על שטח כבוש, בהריסת רכושו בין אם במתכוון ובין אם ברשלנות.

המדינה טענה כי לא הוכחו זכויותיו ונזקיו של התובע ברכב ולא הוכחה אחריותה לנזק הנטען ומוכחש. פעולתה התבצעה במסגרת מבצע צבאי ללכידת מבוקש במסגרת פעולותיה למיגור הטרור. במהלך המבצע, הופעלו מטענים ובוצע ירי מאסיבי לעבר כוחות צה"ל; נזקי התובע, אם יוכחו,  נגרמו במסגרת 'פעולה מלחמתית' כמעשה מדינה (Act Of State). בהתאם לכך, עומד לנתבעת פטור מאחריות מפני תביעות אזרחיות לפי הוראת סעיף 5 לחוק הנזיקים האזרחיים, הקובע: "אין המדינה אחראית בנזיקים על מעשה שנעשה על ידי פעולה מלחמתית של צבא-הגנה לישראל". תכליתה של ההוראה הוא להוציא מתחולת דיני הנזיקין פעולות מלחמתיות שדיני הנזיקין לא נועדו להתמודד עימן.

ביהמ"ש קבע, כי בנסיבות העניין הוכח כי משימת פתיחת הצירים שהתבצעה במהלך המבצע לתפיסת מבוקש היתה פעולת לוואי נדרשת לביצוע פעולת החילוץ, שנתקלה גם היא בהתנגדות.

"לאור נסיבות האירוע, מטרת הפעילות של הנתבעת והאיום שקדם לה, מקום הפעילות והאירוע, משך הפעילות, זהות הכוח הצבאי שפעל והיקפו ועל פי תיקון מס' 4 לחוק לפיו 'כל פעולה של לחימה בטרור ואף פעולה לשם מניעתו שנעשתה בנסיבות של סיכון חיים או לגוף' מהווה "פעולה מלחמתית", אני קובעת כי האירוע מושא התביעה שהוכח בהטלת הרכב על הקרקע לאחר הזזתו ממקום חנייתו, נכנס לגדרה של פעולה מלחמתית", קבעה השופטת.

בהתאם לאמור חל על הנתבעים פטור מאחריות בנזיקין ובכלל זה מעוולת הרשלנות או הפרת חובה חקוקה בגין האירוע. התביעה נדחתה. (ת"א 10467-08).

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
151 | S:150