שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > פיצוי למפונה ההתנתקות – גם על חריגות הבנייה

חדשות

פיצוי למפונה ההתנתקות – גם על חריגות הבנייה
פיצוי למפונה ההתנתקות – גם על חריגות הבנייה
21/05/2012,

בית המשפט העליון קיבל ערעור של בעל מפעל שפונה מאזור התעשייה ארז במסגרת תוכנית ההתנתקות, והעניק פיצוי נוסף של 6 מיליון שקלים עבור ההשקעה בחריגות בנייה – על אף שאלו לא דווחו בטופס הפחת למס הכנסה

 

המערערת 1 שהינה חברה שבבעלותו של המערער 2 החליטה באמצע שנות ה-90 להעתיק את מפעלה לאזור התעשייה ארז שברצועת עזה. לשם כך, היא חכרה מן הממונה על הרכוש הממשלתי והנטוש באזור חבל עזה מגרש לתקופה של ארבעים ותשע שנים, כשמטרת החכירה הוגדרה כ"הקמת מפעל מתכת וחלונות אלומיניום". עם קבלת המגרש לידה, החברה החלה לבנות מבנה תעשיה.

 

המפעל פעל במבנה תקופה קצרה ביותר וזאת על רקע המצב הביטחוני ששר באזור תעשיה ארז, עם פרוץ האינתיפאדה השנייה, כאשר גם לאחריה לא התאפשר לחברה להעביר את מפעלה למבנה, נוכח תוכנית ההתנתקות שאילצה את המפעל להתפנות.

 

בעקבות פינוי המבנה, החברה הגישה תביעת פיצוי לוועדת הזכאות, שפסקה לטובת החברה פיצוי בסך של כ-4 מיליון ש"ח. ועדת הזכאות דחתה, ברוב דעות, את בקשתה של החברה להמליץ בפני הוועדה המיוחדת להגדיל את הפיצוי על פי סעיף 68 לחוק יישום תוכנית ההתנתקות, בציינה כי הפיצוי בגין המבנה ניתן רק על אותו חלק של המבנה אשר נבנה בהתאם להיתרי הבניה, ועל כן הופחת מן "העלות המתואמת" של המבנה החלק המשקף חריגות בניה שהחברה ביצעה. דעת המיעוט בוועדת הזכאות, סברה כי יש להפנות את החברה לוועדה המיוחדת לפי סעיף 137 לחוק יישום תוכנית ההתנתקות, וזאת לפנים משורת הדין.

 

החברה הגישה לוועדה המיוחדת בקשה לתשלום מיוחד "לפנים משורת הדין" על פי סעיף 137(ב)(2) לחוק, בטענה כי בהקמת המבנה הושקעו סכומי עתק, כאשר חלק ניכר מעלות הקמת המבנה מומנה על ידי בעל החברה באופן אישי, בקשה שנדחתה ע"י הוועדה המיוחדת. גם עתירה שהגישה החברה כנגד החלטה זו, נדחתה, לאחר שנקבע כי בהתאם לחוק, הפיצוי בגין מבנה לעסק פעיל ניתן על פי עלות הקמת המבנה כפי שצוינה בטופס הפחת המקורי.

 

לטענת החברה, הוועדה המיוחדת וביהמ"ש קמא התעלמו מתכליתו של חוק יישום תוכנית ההתנתקות, ליתן למפונים פיצוי ראוי והוגן שיאפשר להם להקים עסק דומה מחוץ לשטח הפינוי. לטענת הוועדה המיוחדת, בצדק לא העניקה פיצוי בגין ההשקעות הנטענות שלא דווחו על ידי החברה, ולטענתה עליה להפעיל את שיקול דעתה במסגרת החוק, על האיזונים הפנימיים שבו, ובין היתר בהתחשב בהוראתו הברורה בעניין החובה לפצות עסק פעיל ביום הקובע בהסתמך על דיווחיו בטופס הפחת.

 

בית המשפט קבע:

כב' השופטת א' חיות, דחתה את גישתה של הוועדה המיוחדת, כי בדומה לוועדת הזכאות היא אינה מוסמכת ואינה רשאית לסטות מן הקריטריונים שנקבעו בחוק ביחס למסלול הנכסי, קרי- היא אינה רשאית בשום מקרה להורות על  תשלום מיוחד לעסק שהיה פעיל במועד הקובע בגין השקעות במבנה אשר לא נרשמו בטופס הפחת. נקבע כי לגישה זו אין עיגון בהוראות החוק והיא אף אינה מתיישבת עם פירושן הנכון של הוראות אלה.

 

במקרה זה, נקבע כי ההוראה לפיה יש לגזור את שווי המבנה מן המחיר הנקוב בטופס הפחת נועדה בעיקרה לקדם יעילות וודאות בהתבסס על ההנחה שבמרבית המקרים משקפים הדיווחים אשר נמסרו לרשויות המס את המצב לאשורו ובשל כך נקבע בחוק כי טופס הפחת ישמש כראיה בלעדית להוכחת שווי המבנה בפני ועדת הזכאות. אולם, דין זהה אינו חל ככל שהדבר נוגע להחלטת הוועדה המיוחדת, שכן וועדה זו נועדה ליתן מענה למצבים מיוחדים בהם הפיצוי הניתן למפונה על פי תנאי החוק אינו הוגן ואינו ראוי ועל כן אינו מגשים את תכליתו.

 

עוד נקבע כי קביעת כלל נוקשה להתבססות בלעדית על טופס הפחת, על פיו מנחה עצמה הוועדה המיוחדת בהחלטותיה, אינו מתיישב עם מהותה ועם אופייה של הוועדה שהוסמכה לדון בבקשות לתשלום מיוחד בנסיבות מיוחדות ולפסוק פיצוי לפנים משורת הדין. כך, העובדה שצד להליך שיפוטי מבקש להציג מצג שונה מזה שאותו הציג בעבר בפני רשויות המדינה ולהסתמך עליו לצורך קבלת פיצוי, אינה עניין של מה בכך. זהו בהחלט נתון משמעותי הפועל לחובת החברה, כאשר אחת התכליות הכלליות שבבסיס דברי החקיקה כולם היא הבטחת שלטון החוק ואכיפתו

 

לבסוף, נקבע כי נוכח ייחודו של אירוע ההתנתקות והפגיעה הקשה שנגרמה למפונים, ראוי לפרש את הוראות החוק בכלל, ואת ההוראות המעגנות את סמכותה של הוועדה המיוחדת בפרט, בדרך שיהיה בה כדי להגשים באופן מיטבי את תכלית הפיצוי שביסוד החוק, קרי - העמדתו של מפונה במצב קרוב ככל הניתן למצב בו היה לפני הפינוי. על כן, ביהמ"ש החליט לקבל את הערעור ולהורות כי בנוסף לפיצוי שעליו הורתה ועדת הזכאות, לחברה ישולם בגין עלות הקמת המבנה תשלום מיוחד בשיעור של מעל 6 מיליון ש"ח.

 

הערעור התקבל.

 

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
153 | S:150